Archeologové odkryli v Izraeli krvavě rudý legionářský amfiteátr

Archeologové objevili v Izraeli krvavě rudou bojovou arénu, kde ve druhém století sídlila římská „železná“ legie. Podle vědců šlo o místo sloužící pro výcvik vojáků.

26.08.2023 - Stanislav Mihulka



Na území izraelského kibucu Megido, poblíž místa, které je v biblickém Zjevení svatého Jana označováno jako Armageddon, dějiště poslední bitvy na konci světa, probíhá velmi zajímavý archeologický výzkum. Vědci zde s využitím georadaru zkoumají 1 800 let starý opevněný tábor římských legionářů zvaný Legio.

V tomto táboře sídlilo asi pět tisíc vojáků legií II Traiana Fortis a VI Ferrata Fidelis Constans. Badatelé právě díky zmíněnému georadaru nedávno za opevněním tábora objevili hřbitov legionářů, a také amfiteátr s unikátně krvavě rudě zbarvenými zdmi. Podle všeho nešlo o místo pro lidovou zábavu, nýbrž o prostor pro tréninkové souboje vojáků.

Tréninková aréna

Tento typ amfiteátru, který byl určen výhradně pro armádu, nebyl v této oblasti až doposud nalezen,potvrzuje pro portál Live Science Matthew J. Adams z The Center for the Mediterranean World při Kolumbijské univerzitě, který se podílí na vedení vykopávek v Legiu. „V amfiteátru jsme rovněž nalezli stopy náboženských praktik, zřejmě souvisejících s kultem bohyně odplaty Nemesis.“ Vědci zde narazili na dvě různé kruhové stěny, což naznačuje, že stavba byla v určitém okamžiku rozšiřována.

Heinz-Jürgen Beste z Německého archeologického institutu, který v Legiu nepůsobí, k tomu uvádí, že v objeveném amfiteátru očividně probíhal kontinuální vojenský výcvik po dlouhou dobu. Podle něj to svědčí o velkém významu udržování dobře vycvičené vojenské posádky v Legiu, která si zřejmě v této „horké“ části světa příliš neoddechla.

TIP: Ve Švýcarsku objevili zřejmě nejmladší známou gladiátorskou arénu

Archeologové věnují velkou pozornost i objevenému legionářskému hřbitovu. „Odebíráme tam vzorky pro analýzy DNA, které nám pomohou objasnit etnickou strukturu zdejších legionářů,“ vysvětluje Adams. „Zajímá nás, zda byli místní anebo zda pocházeli ze vzdálených končin Římské říše. Je to fascinující možnost zjistit složení římské armády.“


Další články v sekci