Archeologové objevili v Řecku římský obchod s vínem, zničený náhlou katastrofou
V antickém městě Sikyónu před 1 600 lety náhle zanikl obchod, kde se prodávalo víno a možná i olej a další podobné produkty. Stále tam jsou na podlaze rozsypané peníze, které tam zřejmě zanechali prchající lidé
Starověcí Římané se nijak netajili zálibou ve víně. Podporují to i četné archeologické nálezy, které souvisejí s výrobou, prodejem či konzumací vína v době Římské říše. V Řecku nedávno archeologové objevili asi 1 600 let starý obchod s vínem z období zániku Římské říše, který byl zničený nějakou náhlou katastrofou.
Obchod s vínem byl odkryt v antickém městě Sikyón. Byl to původně jeden ze starých městských států Řecka, který se nacházel na severovýchodě Peloponéského poloostrova, poblíž Korintské šíje. Nalezený obchod mohl být zasažen zemětřesením anebo se stal obětí nějakého jiného neštěstí.
Zaniklý obchod
Náhlému zániku odpovídají rozbité mramorové desky ze stolů, střepy nádob z keramiky, skla a bronzu a především asi 60 mincí rozsypaných na podlaze. Peníze by tam asi lidé jen tak nenechali, pokud nemuseli utíkat, aby si zachránili holé životy. Archeologové svůj výzkum prezentovali na výroční konferenci Amerického archeologického institutu, která se uskutečnila počátkem na počátku roku v Chicagu.
„Zatím jsme bohužel nezjistili nic konkrétního o vínu, které se tam prodávalo,“ uvádí archeolog Scott Gallimore z kanadské Univerzity Wilfrida Lauriera, který se podílel na vykopávkách. „Našli jsme nějaká semena z hroznů vinné révy, ale zatím o nich nejsme schopní říci žádné detaily.“
TIP: Archeologové odkryli v Izraeli krvavě rudý legionářský amfiteátr
Obchod s vínem byl součástí většího komplexu, kde se nacházely i dílny s vybavením, které sloužilo ke zpracování hroznů a výrobě vína. Kromě samotného vína se tam zřejmě prodávaly i další produkty z plodin, jako například olivový olej. Většina nalezených mincí pochází z let 337-361, kdy vládl císař Constantius II., syn Konstantina Velikého.