Archeologové objevili v neolitických hrobech v Turecku nejstarší známý piercing
Lidé pohřbení na lokalitě Boncuklu Tarla zdobili svá těla piercingem již před 11 000 lety…
Boncuklu Tarla je relativně nedávno objevená významná archeologická lokalita na jihovýchodě Turecka s raně neolitickým osídlením. Lidé tu žili od konce doby ledové asi do doby před 8 500 lety. Mimo jiné je tato lokalita proslulá velkým souborem ozdob, které tehdejší lidé nosili na těle. Od zahájení vykopávek v roce 2012 zde bylo objeveno více než 100 tisíc takových předmětů.
Nedávno k nim přibyly další nálezy předmětů ve tvaru cvočků. Ergül Kodaş z turecké Univerzity Mardin Artuklu a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že i dnešní lidé by dobře věděli, jak tyto předměty využít. Podle všeho jde o nejstarší známý doklad používání piercingu pro krášlení lidského těla. Zajímavý výzkum v těchto dnech publikoval odborný časopis Antiquity.
Pravěký piercing
Když archeologové objeví u pohřbeného člověk přívěsek, náhrdelník nebo amulet, je obvykle hned jasné, k čemu takový předmět sloužil. Občas ale narazí i na předmět, u nichž to nemusí být hned patrné. Piercing nosí lidé v kůži, která se ale obvykle nezachová. U předmětů tohoto typu proto může být obtížné určit, kde přesně dotyčný člověk takovou věc na těle měl.
Kodaş a jeho kolegové pečlivě prozkoumali tvar nalezených předmětů a také jejich pozici v hrobech vzhledem k poloze lidských kostí, společně se stopami, které tyto předměty zanechaly na kostech. Tímto způsobem identifikovali celkem 85 piercingových šperků. Jsou vyrobené z rozmanitých materiálů, jako je vápenec, pazourek, měď, obsidián a vulkanické sklo.
Piercingové šperky byly nalezeny v hrobech 7 dospělých mužů a 9 dospělých žen. Podle stáří vrstev sedimentu, určeného radiokarbonovým datováním, vědci zjistili, že 5 ze zmíněných 85 piercingových šperků pochází z doby před 10 až 12 tisíci lety, což z nich dělá nejstarší piercing, který známe.