Archeologové objevili pod egyptským chrámem zlatý a stříbrný poklad

Archeologové objevili ve skrýši chrámu ve městě Esna zlaté a stříbrné mince. Některé jsou až 1 000 let staré

19.09.2022 - Stanislav Mihulka



Archeologové objevili v městě Esna na pravém břehu Nilu, asi 55 km jižně od Luxoru, téměř tisíc let starou skrýš se zlatými a stříbrnými mincemi. Mince byly objeveny v prostoru antického chrámu, který byl zasvěcený bohu plodnosti Chnumovi a jeho rodině. Chrám byl zatím odkryt jen zčásti a archeologický průzkum zde stále probíhá. Badatelé si nejsou jistí, proč někdo zanechal tyto mince právě v chrámu. Doufají ale, že jim detailní analýzy napoví víc o historii nalezených mincí.

Zlaté a stříbrné mince nalezené v chrámu v egyptské Esně. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesCC BY 4.0)

Poklad islámských mincí

Objevený poklad zahrnuje mince islámského původu, které byly ražené v různých obdobích, počínaje raným obdobím islámu. Mezi mincemi bylo nalezeno 286 stříbrných mincí králů a království té doby, společně se zlatými mincemi, mincí z Arménie, která byla ražena za vlády krále Lva II ve 13. století, a také bronzovými a mosaznými mincemi Osmanské říše.

TIP: V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

Mezi zmíněnými stříbrnými mincemi byly ve skrýši objeveny dirhamy, stříbrné mince, používané na území několik arabských zemí a ražené různými králi nebo sultány. Badatelé rovněž nalezli formy na mince a váhy, které byly používány v průběhu procesu ražení mincí.


Další články v sekci