Archeologové objevili na území dnešního Uzbekistánu dvě zaniklá města Hedvábné stezky
Středověká horská města Tugunbulak a Tashbulaku, nacházející se na území dnešního Uzbekistánu, byla zřejmě důležitými centry Hedvábné stezky.
V jihovýchodním Uzbekistánu byla nedávno objevena dnes již dlouho zaniklá středověká města, označovaná dnešními názvy lokalit Tashbulak a Tugunbulak. Pro archeology jde o fascinující případ rozsáhlého městského osídlení, které zhruba v 6. až 11. století, tvořilo součást systému Hedvábné stezky.
Donedávna neznámá města se nacházejí ve vysokohorském prostředí, v nadmořské výšce kolem 2 000 až 2 200 metrů, na křižovatkách horských cest Hedvábné stezky. Ve své době šlo o centra obchodu a životně důležité zázemí pro obchodníky.
Horská centra obchodu
Archeolog Michael Frachetti z Washingtonovy univerzity v St. Louis a jeho spolupracovníci narazili na první stopy existence těchto horských měst v roce 2011, během cesty říčním korytem na vrchol jedné z místních hor. Na jednom místě si badatelé všimli nepříliš zřetelných pohřebných mohyl. Obyčejný smrtelník by si jich nejspíš nevšiml, ale trénovaní archeologové je nemohli přehlédnout.
Objeveným osídlením byl tehdy Tashbulak, spíše menší opevněné město. V nové studii, kterou právě zveřejnil vědecký časopis Nature, badatelé popisují také objev dalšího, ještě podstatně většího horského města Tugunbulak, které je od Tashbulaku vzdálené jen zhruba pět kilometrů. Obě města důkladně zmapovali s využitím dronu s laserovým systémem pro dálkový průzkum (LiDAR).
Tugunbulak se rozkládal na ploše asi 120 hektarů. Archeologové na místě objevili pozůstatky impozantního opevnění a mnoha budov. Podle Frachettiho a jeho kolegů představují Tugunbulak s Tashbulakem jednu z největších horských městských zón středověku v celé Asii, která podle všeho měla zásadní význam pro fungování této části Hedvábné stezky.