Archeologové objevili na severu Španělska 66 táborů římské armády z časů dobývání Hispánie
V dnešním Španělsku jsou stále patrné stopy po starověkých vojenských operacích římské armády
Od druhé punské války na konci 3. století před naším letopočtem až do konce 1. století př. n. l. se římská republika snažila ovládnout Iberský poloostrov, který vybojovala na Kartágu. Římanům se to nakonec podařilo a vznikla římská Hispánie. Bylo to ale za cenu velkých ztrát a mimořádných věrolomností a ukrutností, kdy Římané opakovaně porušovali dohodnutý mír a masakrovali místní kmeny.
Vojenské operace v budoucí Hispánii vyžadovaly nasazení početných sil armády římské republiky. Španělští archeologové to nedávno potvrdili objevem rozsáhlé sítě vojenských táborů římské armády, které existovaly v hornaté krajině na severu dnešního Španělska během závěrečné fáze dobývání Hispánie. Na leteckých a satelitních snímcích vystopovali celkem 66 římských táborů.
TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče
Objevené římské tábory sloužily jako základny a výcviková střediska římské armády. Jsou mezi nimi malé strážní pevnůstky i rozlehlá opevnění, která se rozkládají na ploše kolem 15 hektarů. Podle odborníků jsou právě tyto tábory jedním z faktorů, který přispěl k porážce domorodých kmenů. Strategicky umístěné tábory mohly dočasně pojmout mnoho vojáků, kteří pak útočili na místní obyvatele z různých směrů. Zajímavé je, že v blízkosti řady těchto pevností později vznikla významná římská města.