Archeologové mají problém s mikroplasty, které ohrožují výzkum
Uchovávání archeologických památek na původním místě bylo až doposud preferovaným způsobem zacházení s archeologickými lokalitami. Změnit by to ale mohly mikroplasty, které pronikají hluboko do archeologických vrstev.
Asi není nutné zdůrazňovat, že mikroplasty, případně nanoplasty, tedy velmi drobné kousky plastového odpadu, přestavují hrozbu pro lidské zdraví a životní prostředí. Pronikají do všech koutů planety, a také prakticky do všech organismů, které na ní žijí. Jak ale nedávno zjistili britští odborníci, mikroplasty jsou rizikem nejen v biologii, ale také v archeologii. Mohly by ohrozit studium historie.
Jeanette Rotchellová z Univerzity v Hullu a její spolupracovníci prozkoumali kontaminaci mikroplasty ve vzorcích půdy, které byly odebrány v roce 1988 během vykopávek na dvou archeologických nalezištích v historickém centru města York. Pro porovnání použili i vzorky odebrané v dnešní době. Výsledky jejich výzkumu uveřejnil odborný časopis Science of the Total Environment.
Mikroplasty vs archeologické nálezy
Vědci zjistili, že nejvíce částic mikroplastů se nachází ve vzorcích odebraných v největší hloubce (asi 7,35 metrů pod povrchem), kde jich je až 20 588 na 1 kg půdy. Identifikovali celkem 16 typů mikroplastů, přičemž nejběžnější byli polytetrafluorethylen (PFTE), polysulfon (PSU) a kopolymer polyethylenu a polypropylenu (PE:PP). Jde o plasty pocházející z běžných výrobků.
Autoři studie mají za to, že jde o první důkaz kontaminace mikroplasty v archeologickém sedimentu. Zatím není jasné, jaké důsledky by to mohlo mít, ale archeologové mají obavy. Až doposud bylo to, co je v zemi, do značné míry chráněné před moderním světem. To teď přestává platit. Mikroplasty mohou například chemicky reagovat s materiály z dávných dob a poškodit je.
TIP: Pod dekou z plastu: Na novozélandský Auckland ročně „nasněží“ tři miliony PET lahví
Prioritou archeologického výzkumu by se teď mělo stát detailní zkoumání vlivu mikroplastů na archeologické nálezy a vrstvy, které ukrývají informace o dávno minulých dobách. Pro archeologa Johna Schofielda z Uninverzity v Yorku, který se podílel na výzkumu jde o významný moment. Potvrzuje se podle něj, že moderní mikroplasty mohou představovat riziko pro světové historické dědictví.