Archeologický zázrak: Nejstarší chrám světa vznikl s nečekanou znalostí geometrie

Turecký komplex Göbekli Tepe představuje jednu z nejstarších známých lidských staveb. Podle odborníků jde o archeologický zázrak postavený s neuvěřitelnou přesností

17.05.2020 - Stanislav Mihulka



Slavná turecká archeologická lokalita Göbekli Tepe, která se nachází u turecko-syrské hranice, je jednu z nejstarších známých lidských staveb a zřejmě nejstarší známou stavbou spojenou s náboženstvím. Jde o rozsáhlý neolitický komplex s chrámem, jehož stáří zřejmě přesahuje 11 tisíc let. Göbekli Tepe v tomto ohledu s přehledem poráží například egyptské pyramidy anebo britský Stonehenge.

Nedávný výzkum izraelských archeologů ukázal, že navzdory značnému stáří vznikl chrám v Göbekli Tepe díky důmyslnému plánování a překvapivě pokročilým geometrickým znalostem. Podle autorů studie je Göbekli Tepe archeologickým zázrakem. Tím spíš, že jej zřejmě vystavěla kultura lovců-sběračů neboť v Göbekli Tepe nebyly objeveny žádné stopy pěstování zemědělských plodin či chovu hospodářských zvířat. Doba vzniku tohoto chrámu také o dlouhé tisíce let předchází předpokládanou dobu vzniku písma. 

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Badatelé analyzovali architektonickou strukturu staveb v Göbekli Tepe pomocí sofistikovaného algoritmu. Ukázalo se, že komplex není soustavou jednotlivých na sobě nezávislých staveb, ale že jde o výsledek jednoho plánu, v němž je vše geometricky propojeno. Také vyšlo najevo, že oproti původním předpokladům komplex Göbekli Tepe vznikl celý najednou, nikoliv postupně. Taková stavba musela být mnohem náročnější, než si odborníci mysleli, jak na lidskou sílu, tak i na organizaci prací.


Další články v sekci