Antarktické jezero Enigma je jako zamrzlá časová schránka
Geologové objevili jezero ukryté pod devítimetrovou vrstvou antarktického ledu. Nacházejí se v něm mikroorganismy staré 14 milionů let.
U pobřeží Viktoriiny země v Antarktidě se nachází pás kopců Northern Foothills. Vědci zde objevili celou řadu hydrologických útvarů, od malých potůčků a jezírek na povrchu ledu, až po skrytá a dlouhodobě zamrzlá jezera. Jedním z nich je i masivní trvale zamrzlé jezero Enigma, které obsahuje jen velice málo živin.
Odborníci si původně mysleli, že jezero Enigma je promrzlé od povrchu až na dno. V oblasti Northern Foothills se průměrné teploty pohybují kolem mínus 14 °C. Nedávno se ale ukázalo, že jezero je mnohem zajímavější a rozhodně stojí za pozornost biologů.
Překvapení pod ledem
Mikrobiolog Francesco Smedile z italského Institutu polárních věd a jeho kolegové použili pozemní geologický radar, aby prozkoumali strukturu jezera Enigma. Při té příležitosti odhalili zhruba dvanáct metrů hlubokou masu kapalné vody, která je ukrytá pod více než devíti metry ledového příkrovu. Podrobnosti vědci zveřejnili v časopisu Communications Earth & Environment.
Vědci se úspěšně provrtali ke kapalné vodě jezera Enigma a podařilo se jim odebrat vzorky, které pak detailně analyzovali. Ukázalo se, že tamní voda hostí unikátní společenstvo mikroorganismů, které je bez kontaktu s okolím možná 14 milionů let. V tomto ekosystému překvapivě hrají významnou roli extrémně malé a extrémně jednoduché bakterie ze skupiny Patescibacteria.
Tyto bakterie se přitom nevyskytují v jiných zamrzlých antarktických jezerech, která byla zkoumána dříve a ještě nikdy nebyly nalezeny v jezeře pokrytém ledem. Ve vodním sloupci a v ledu jezera Enigma také nejsou přítomné prakticky žádné sinice, naopak velmi časté jsou v bakteriálních nárostech na dně jezera.