Američtí vojenští vývojáři pracují na přípravku pro rychlé zahřátí v mrazech

Bioinženýři americké agentury DARPA vyvíjejí postup, který lidskému tělu umožní generovat teplo spalováním tuku. Postup by usnadnil život vojákům i lidem, kteří musejí čelit nízkým teplotám

15.03.2023 - Stanislav Mihulka



Planeta se otepluje, ledy tají a pozornost velmocí se stále častěji upírá na dříve prakticky nedostupné polární oblasti. Ty mají velký geopolitický význam díky své poloze i značným zásobám důležitých surovin. Armády řady zemí se proto připravují na případné konfrontace, k nimž by mohlo dojít v tomto extrémním prostředí.

Agentura amerického ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, známá jako DARPA, podle nedávno zveřejněných informací pracuje na podpůrném přípravku, který by měl vojákům podstatně usnadnit nasazení ve velmi chladném prostředí dočasným zvýšením tělesné teploty.

Spalování tuku pro zahřátí

Vývoj tohoto přípravku vede bioinženýr Jerzy Szablowski z Riceovy univerzity v Houstonu. Přípravek by měl využívat přirozený proces tvorby tepla v těle, takzvanou termogenezi. Ta může probíhat dvěma různými způsoby. První z nich zažil nejspíš každý – lidské tělo při něm zvýšením teploty bojuje s infekcí, výsledkem čehož je horečka .

Když člověk onemocní, začne se třást, což přispívá ke zvýšení teploty těla,“ vysvětluje Szablowski. Problém je, že při tom dochází ke ztrátě fyzické výkonnosti. Na druhém typu termogeneze se podílí hnědá tuková tkáň, kde dochází ke spalování tuku a vzniku tepla, pokračuje Szablowski. „Tento způsob termogeneze funguje rychleji, ale normálně nebývá tak účinný, jako v případě horečky.

TIP: Američtí vývojáři DARPA pracují na nové generaci miniaturních robotů

Projekt je teprve v počáteční fázi, nicméně vývoj cílí na druhý zmíněný typ termogeneze a zaměřuje se na zvýšení tvorby tepla v hnědé tukové tkáni. Szablowski a jeho spolupracovníci s využitím moderních technologií pátrají po vhodné látce či kombinaci látek, kterými by bylo možné termogeneze dosáhnout. Pokud bioinženýři uspějí, měli by z toho prospěch nejen vojáci, ale i další profese, které se setkávají s velmi nízkými teplotami. „Pokud budeme mít k dispozici způsob, kterým budeme schopni zvýšit aktivitu hnědého tuku, pak místo toho, abychom se museli týdny a týdny přizpůsobovat chladu, bude možné podávat lepší výkony během několika hodin," vysvětluje Jerzy Szablowski.

 


Další články v sekci