Americký satelit Aqua vystopoval gigantická klubka mraků nad Austrálií
Satelity a astronauté pozorují mraky, jaké ze zemského povrchu nejspíš nikdy neuvidíte
Mraky plující po obloze občas nabízejí dechberoucí podívanou. Možná vás ale překvapí, že pohled na mraky z druhé strany – okem satelitů z oběžné dráhy případně posádky Mezinárodní vesmírné stanice, nabízí neméně zajímavou a hlavně v mnohém odlišnou podívanou...
Nedávno to potvrdil americký satelit Aqua, který na snímku z letošního 29. ledna zachytil nad oceánem u Austrálie několik pozoruhodných oblaků, které připomínají tvarem gigantické klubko. Jde o aktinomorfní či radiální mraky (anglicky „actinomorf clouds“) a ze zemského povrchu je neuvidíte. Ne snad proto, že by byly příliš vysoko, nýbrž kvůli tomu, že jsou obrovské a schází nám potřebný odstup. Jedno takové klubko může mít průměr kolem 300 kilometrů.
TIP: Atlas mraků: Fascinující pohledy na nebe
Tyto mraky se ve skutečnosti tvoří relativně nízko v atmosféře, ve výšce kolem 2 kilometrů. V této výšce obvykle vznikají stratokumuly. Poprvé je pozoroval americký satelit Television Infrared Observation Satellite V v roce 1962. Jejich původ není úplně jasný. Odborníci jejich vznik připisují působení lidmi vytvářených aerosolů, ale například tyto zmíněné mraky na snímku satelitu Aqua vznikly nad oceánem, kde se již aerosoly tvořené lidmi prakticky neprojevují.