Amatérští archeologové vystopovali v Nizozemsku tisícovku prehistorických mohyl
Amatérští archeologové pomáhají nizozemským profesionálům. Spolupráce přinesla objev tisícovky prehistorických mohyl.
Nizozemští archeologové v roce 2018 spustili projekt Heritage Quest, jehož cílem je využívat sílu občanské vědy k vyhodnocování laserového snímkování pomocí LIDARu na území centrálního Nizozemska a identifikování archeologicky zajímavých struktur. Podobné analýzy snímků bývají náročné na čas i na lidskou psychiku. Občanská věda může být v takovém případě velice užitečná.
Síla občanské archeologie se naplno ukázala v nedávném výzkumu, kdy více než 6 500 dobrovolníků během pouhých 4 měsíců vystopovalo zhruba 1 000 prehistorických mohyl. Vedoucí výzkumu Quentin Bourgeois z Leidenské univerzity a jeho kolegové si velmi cení objemu dat, která vytvořili dobrovolní archeologové.
Síla občanské vědy
Badatelé se pochopitelně museli vypořádat s obvyklým problémem velkých projektů občanské vědy. Museli zjistit, jak spolehlivé jsou výsledky poskytnuté občanskými vědci. Bourgeois a jeho spolupracovníci vyrazili do terénu a prozkoumali celkem 380 lokalit, vytipovaných občanskými vědci. Výsledky výzkumu nedávno uveřejnil odborný časopis Antiquity.
Výsledky vědce nadchly. „Občanská věda očividně funguje,“ spokojeně potvrzuje Bourgeois. „Nalezli jsme přesvědčivou korelaci mezi množstvím dobrovolníků, kteří analyzovali danou lokalitu a pravděpodobností, že to občanští archeologové správně určili a že se na dotyčném místě opravdu vyskytuje mohyla.“
Objevení tisícovky doposud neznámých mohyl znamená, že se počet známých mohyl v centrálním Nizozemsku zdvojnásobil. Projekt Heritage Quest potvrdil, že má smysl zahrnout do archeologického výzkumu i vědecké dobrovolníky. Archeologové díky tomu velmi získali výsledky, které by jinak museli shánět celé roky.