371 dnů ve vesmíru: Frank Rubio stanovil nový americký rekord

Na konci září se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátili Rusové Prokopjev, Petelin a Američan Rubio. Posledně jmenovaný díky 371 dnů dlouhé misi stanovil nový americký rekord v délce pobytu ve vesmíru.

04.10.2023 - Martin Reichman



Když loni 21. září zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Sojuz MS-22, žádný z členů tříčlenné posádky nepočítal s tím, že ve vesmíru stráví déle než rok. Sergej Prokopjev, Dmitrij Petělin a Francisco Rubio se měli původně vrátit letos v březnu, jejich misi ale neplánovaně prodloužily problémy s únikem kapaliny na chladicím systému kosmické lodi. Poškozený Sojuz se v březnu vrátil prázdný a Prokopjev, Petelin a Rubio zůstali na ISS.

Za déle než rok obletěla trojice astronautů 5 963krát Zemi a urazili při tom přes dva a půl miliardy kilometrů. Vzhledem k rychlosti oběhu ISS viděli víc západů a východů Slunce, než by zvládli za osm let na Zemi.

Frank Rubio díky 371 dnů trvající misi stanovil nový americký rekord v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru. Dosavadního rekordmana Marka Vande Heie překonal o téměř 378 hodin. Pro Rubia šlo o jeho vůbec první let do vesmíru. Světový rekord drží ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který v letech 1994 až 1995 strávil na palubě ruské vesmírné stanice Mir 437 dní. Mezi ženami je rekordmankou Američanka Christina Kochová, která strávila ve vesmíru 328 dnů, 13 hodin a 59 minut.


Další články v sekci