Potíže ruských kosmických lodí u ISS trvají: Náhradní loď bude mít zpoždění

Během několika týdnů se na Mezinárodní vesmírné stanici odehrály dva bezpečnostní incidenty, přičemž oba se týkají ruských kosmických lodí. Start náhradní lodi, která měla problém vyřešit, se ale odkládá.

17.02.2023 - Martin Reichman



Ruské kosmické lodě připojené k Mezinárodní vesmírné stanici se v posledních týdnech a měsících potýkají s nebývalým množstvím problémů. Mezi nejvýraznější patří prosincový únik chladícího média z pilotované kosmické lodi Sojuz MS-22. Následné vyšetřování uvedlo jako příčinu úniku zásah mikrometeoritu.

Sojuz MS-22, který ke stanici zamířil 21. září 2022 a dopravil na ni Sergeje Prokopjeva, Dmitrij Petělina (oba Roskosmos) a Franca Rubia (NASA), se měl se stejnou posádkou vrátit 25. března 2023. K tomu ale kvůli technickým problémům kosmické lodi nedojde. Jako náhrada měla posloužit loď Sojuz MS-23, která měla k ISS zamířit 19. února bez posádky a dopravit na Zemi zmíněnou posádku Expedice 68. I to se ale mění – ruská strana nově oznámila, že start Sojuzu MS-23 se odkládá na blíže neupřesněný termín v březnu.

Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk

Důvodem odkladu jsou problémy další z ruských kosmických lodí – tentokrát zásobovacího Progressu MS-21, který se k ISS připojil v říjnu 2022. 11. února ale došlo i u této lodi k mimořádné události. Roskosmos nejprve oznámil, že specialisté Centra řízení mise zaznamenali prostřednictvím telemetrických dat snížení tlaku v lodi. Později téhož dne však výkonný ředitel Roskosmosu pro pilotované vesmírné programy Sergej Krikaljov oznámil, došlo k úniku chladicí kapaliny z tepelného řídicího systému, tedy k podobné události, jaká se v prosinci 2022 projevila na lodi Sojuz MS-22.

Přestože jsou si oba incidenty na první pohled podobné, není v tuto chvíli jasné, zda mají i společnou příčinu. To ostatně prohlásil i generální ředitel Roskosmosu Jurij Borisov. Situaci okomentoval také Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze:

„Drobná úvaha k současné situaci ohledně nákladní kosmické lodi Progress MS-21. Oficiální vyjádření, zejména ruské strany, nejsou jednoznačná. Stále se tak nevyvratitelně nepotvrdila informace o úniku atmosféry z hermetizovaného nákladového prostoru či úniku chladiva. Ve hře je také možnost, že došlo k oběma zmíněným problémům a může mezi nimi být spojitost. 

V případě úniku atmosféry by situace byla poměrně neškodná a mohlo by se pokračovat dle normálního harmonogramu, který počítal s odletem Progressu MS-21 od ISS 18. února v 01:55 SEČ. Tomu by napovídalo i tvrzení Sergeje Krikaljova, podle něhož nemá současná situace vliv na kalendář ruských letů k a od ISS. 

Aktuální konfigurace Mezinárodní vesmírné stanice. (foto: NASA, CC0)

V případě, že Progress MS-21 skutečně postihl únik chladiva z vnějšího chladícího okruhu, tak nastává několik problémů. V první řadě je zde podobnost s nedávným únikem chladícího média z pilotované kosmické lodi Sojuz MS-22. I když si systémy nejsou 100% podobné, je to napováženou a stín pochybností padá také na výsledek původního šetření u Sojuzu MS-22, kdy mělo jít o vnější příčinu. 

Pokud by u Progressu MS-21 stejně jako u Sojuzu MS-22 došlo skutečně k úniku chladiva, můžeme hovořit o velkém problému až systémové chybě na straně výrobce. A tato skutečnost už by měla vést k revizi existujících lodí a změně harmonogramu letů. Stejně tak by únik chladiva měl dopad na samotný let Progressu MS-21. Zejména elektronika se postupně začne přehřívat a mohlo by dojít k jejímu poškození. Aktuálně je průlez mezi kosmickou lodí a zbytkem ISS uzavřen.“

Návrat v režii SpaceX?

Ruská i americká vesmírná agentura vydala prohlášení, podle kterého není bezpečnost posádky Mezinárodní vesmírné stanice nijak ohrožena a veškerý režim na stanici nyní probíhá podle plánu. Jakým způsobem se vrátí Prokopjev, Petělin a Rudio zpátky na Zemi bude záviset na výsledcích dalšího vyšetřování. Své služby již nabídla SpaceX a astronauté by se tak mohli vrátit lodí Crew Dragon.

TIP: Patří ISS  do starého železa? Co bude s Mezinárodní vesmírnou stanicí až doslouží?

V každém případě jde o další známku neutěšeného stavu ruské části vesmírné stanice, na což v minulosti upozornil například generální konstruktér kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov, který před časem na zasedání Rady pro vesmír Ruské akademie věd prohlásil, že nejrůznější prvky stanice stárnou a vypovídají službu a vyjádřil obavu, že po roce 2025 lze očekávat lavinové selhání mnoha prvků stanice.


Další články v sekci