100 milionů let starý jantar ukrýval vosičku s podivnými tykadly
Paleontologové objevili drobnou vosičku z období křídy uvězněnou v myanmarském jantaru. Zájem vědců vzbuzují hlavně její zvláštní tykadla.
Paleontologové opět potvrdili, že myanmarský jantar je takřka nevyčerpatelným zdrojem úžasných nálezů z období křídy. George Poinar z Oregonské státní univerzity a nezávislý badatel Fernando Vega nedávno v myanmarském jantaru objevili nepatrnou, ale velmi zajímavou vosičku.
Jak vědci uvádí ve studii, publikované v odborném časopisu Life, jde o úplně nový rod i druh, který dostal jméno Caradiophyodus saradae. Vosička, zřejmě parazitická, měří pouhých 1,3 milimetru, přičemž podstatná část jejího těla tvoří zvláštní tykadla.
Parazitická vosička z jantaru
P)ro vědce jsou tykadla nalezené vosičky záhadou. „Nevíme o žádném fosilním nebo i dnešním hmyzu, který by měl na tykadlech takové věci,“ přiznává George Poinar. „Je jasné, že jde o nový druh. Vyplývá to nejen z těchto útvarů, ale také z tykadel s 15 články, hluboké štěrbiny uprostřed hlavy a znaků na křídlech, které tuto vosičku odlišují od všech ostatních doposud známých druhů.“ Poinar s Vegou si dokonce nejsou jistí, zda vosička s takovou „ozdobou“ vůbec byla schopná letu.
TIP: Myanmarský jantar uchoval divukrásné barvy hmyzu starého 99 milionů let
Pokud jde o původ těchto struktur, vědci nabízejí několik možných vysvětlení. „Může jít o nepatrná semena rostlin. Také by to mohly být kapky látky vylučované rostlinami nebo vajíčka hostitele, na kterém vosička parazitovala,“ uvádí paleoentomolog Poinar.