Duel nahých šlechtičen: Proč se rakouská kněžna poprala s hraběnkou?

Hájení vlastní cti s pistolí v ruce že by bylo výlučně mužskou záležitostí? Za ranního rozbřesku se často utkávaly v souboji i ženy. V případě souboje rakouské kněžny Pauline Metternichové a hraběnky Anastázie Kielmannseggové šlo dokonce o souboj „nahoře bez“

04.03.2019 - Radomír Dohnal



Hájení vlastní cti s pistolí v ruce že by bylo výlučně mužskou záležitostí? Za ranního rozbřesku se často utkávaly v souboji i ženy! Byť se jejich důvody mohly často zdát malicherné, neváhaly odhodit společenské postavení a vrhnout se na sebe doslova holýma rukama.

Souboj o květinovou výzdobu

Vídeň, to překrásné město valčíků, se má v létě roku 1892 zhostit pořádání velké události. Divadlo i hudba se tu setkají v reji tance, světel a barev. Čestnou předsedkyní Vídeňské hudební a divadelní výstavy je pro své „dosavadní zásluhy o kulturu ve městě“ jmenována Pauline Metternichová (1836-1921), manželka rakouského velvyslance v Paříži a syna mocného kancléře. Je to problém? Pro hraběnku Anastázii Kielmannseggovou (1860-1912) rozhodně! Ta je totiž už léta předsedkyní vídeňského Dámského výboru pro pořádání výstav. A jmenování své sokyně bere za osobní urážku. Připravovaná událost musí být přece plně v kompetenci jejího spolku...

Narážky, výtky a posměšky, které si obě urozené dámy přes své důvěrnice vyměňují, pak neberou konce celé týdny. Pauline koluje v žilách ohnivá maďarská krev. Anastasia je původem z neméně emotivního carského Ruska. Pro smír tedy není prostor.

TIP: Krvavé debaty na poli cti: Jak probíhaly souboje muže proti muži

Když se jedna dozví, jak nevalně se druhá vyjádřila o návrhu květinové výzdoby, pohár trpělivosti přetekl. Ženy se utkají v souboji! Byla to senzace, kterou „Vídeň ještě nezažila“. Byť se obě ženy setkaly ve Vaduzu, hlavním městě Lichtenštejnska, díky přítomnosti dalších šlechtičen, princezny Schwarzenberské, hraběnky Kinské a baronky Lubinské, se nic neutajilo. Třeba fakt, že se znesvářené ženy utkaly do půli těla obnažené. Prý proto, aby si neponičily šaty. Tuto skutečnost ostatně potvrzují i zvědavě přihlížející muži, které musela Lubinská okřiknout: „Odvraťte své chtivé oči!“

I když bylo Metternichové šestapadesát let a její sokyně jí mohla být dcerou, rozhodně prý bylo na co koukat. Souboj skončil nerozhodně: Pauline byla šavlí zraněna na nose, Anastasia Kielmanseggová schytala ránu do ramene. Kdo tedy nakonec rozhodl o koncepci květinové výzdoby? O tom už historie mlčí...


Další články v sekci