Dříve mrtvá řeka Temže je stále čistější, žijí v ní tisíce tuleňů
V ústí řeky Temže na pobřeží jihovýchodní Anglie žijí necelé tři tisíce tuleňů kuželozubých a zhruba osm set tuleňů obecných. Stovky tuleňů polehávajících na březích a na plážích u ústí Temže jsou podle odborníků důkazem, že je řeka protékající Londýnem výrazně čistší než dříve.
Srpen je doba línání, kdy tuleni mění srst a velkou část dne tráví na břehu. Je to proto nejlepší období pro jejich sčítání. Vědci z Londýnské zoologické společnosti (ZSL) se zaměřili na pobřeží mezi anglickými městy Deal a Felixstowe. Zvířata badatelé monitorovali pomocí letadla a lodí a podle počtu pozorovaných kusů a zvyků zvířat odhadli celkovou populaci těchto ploutvonožců. Podle biologů počty tuleňů svědčí o tom, že Temže je „zásadní ekologickou lokalitou pro tyto druhy“.
„Je to opravdu fantastická zpráva pro Temži. Opravdu to dokazuje obnovu, jakou ústí řeky prošlo. Od 50. let jsme ušli dlouhou cestu,“ vyjádřila radost bioložka ze ZSL Thea Coxová. Temže přitom byla v 50. letech 20. století tak znečištěná, že ji vědci prohlásili za biologicky mrtvou.