Dodnes nezvěstná: Záhadné zmizení odvážné pilotky Amelie Earhartové

Jde snad o největší záhadu v dějinách aviatiky. Amelia Earhartová vylétá se svým navigátorem na další úsek cesty kolem světa. Tentokrát se však rádiové spojení s posádkou přeruší a aeroplán mizí. Prý se ztratil kdesi nad hladinou, došlo mu palivo a zřítil se do hlubin. Jenže, bylo to skutečně takhle?




Mladičká Amelia Earhartová (*1897) poprvé nastoupila do letadla v roce 1920. Tehdy sice letěla jako obyčejný pasažér, přesto ji však tento zážitek dokázal nadchnout. Od té doby je totiž létáním posedlá.

Dáma v oblacích

O necelý týden později se už učí všemi obdivovaný stroj sama ovládat. A to je přitom křehká dívka! V té době většinová společnost něco takového považovala za velkou extravaganci. Earhartová se tím ale netrápí, má totiž myšlení moderní nezávislé ženy. A tak, aby toho nebylo málo, jedno letadlo rovnou kupuje. Dvoumístný, sytě žlutý dvouplošník Kinner Airster pojmenovaný The Canary tedy Kanárek.

Už v říjnu 1922 si připisuje rekord, jako první žena totiž letěla ve výšce kolem 4 250 metrů. Za další rok pak získává pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace. Teď už ji nemůže nic zastavit.

Vzduchem přes Atlantik

Amelii neodolatelně přitahuje dobrodružství, chce překovávat vlastní limity. Do věcí, které by obyčejnému člověku připadaly jako čiré bláznovství, se vrhá po hlavě. Atlantský oceán poprvé přeletí jako spolujezdec hned roku 1928. Cesta tehdy vedla z amerického přístavu Trepassey do Burry Port ve Walesu. V květnu roku 1932 pokouší své schopnosti znovu a sama startuje jednomotorový letoun Lockheed Vega s cílem doletět přes oceán do Paříže.

I když jí technické a povětrnostní problémy nakonec neumožní dosažení všech zamýšlených cílů, stejně je první ženou světa, která překonala bez mezipřistání Atlantik, a to i když musela let ukončit v Severním Irsku. Ve vzduchu byla nepřetržitě čtrnáct hodin a padesát šest minut.

Další zápis do dějin

V té době už Earhartová patří mezi velmi sledované osobnosti. O jejích cestách vychází oslavné články a lidé ji milují. I proto začíná v roce 1936 plánovat cestu po rovníku kolem celé zeměkoule. O rok později, 1. června, úspěšně vzlétá z Miami společně se svým navigátorem Fredem Noonanem.

První pokus ukončila havárie stroje na Havaji, napodruhé už vše vypadalo slibně. Zastávky v jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii dopadají podle plánu. Pak ale přichází Nová Guinea. Posádka má za sebou neuvěřitelných 35 000 kilometrů. Teď už zbývá pouhý zlomek cesty! Za tři dny se proto opět vydávají do oblak a další zastávkou má být Howlandův ostrov v Tichém oceánu. Bylo zamračeno, celková situace byla složitá a náhle se ztratilo i rádiové spojení. V ten moment Amelia zmizela a celý svět přestal dýchat.

Vyšetřování bez důkazů

Oficiální verze zní, že Earhartová kvůli navigační chybě Howlandův ostrov nikdy nenašla. Stroji prý došlo palivo a zřítil se do oceánu. Jenže podle mnohých tomuto tvrzení chybí věrohodný důkaz. A tak veřejnost, která stále doufala v zázrak, vymýšlí nejrůznější teorie. Jednou z těch nejvíce diskutovaných je, že letadlo přistálo na pustém ostrově Nikumaroro, což je atol státu Kiribati. Tam měla letkyně zemřít. Důkazem k tomuto tvrzení mají být ostatky, které byly objeveny už v roce 1940.

TIP: Dámská jízda: Legendární výprava šestice českých žen do Afriky

Ze zpětné analýzy radiokomunikace v oblasti, kde Earhartová zmizela, je patrné, že z rádia vyslala i několik nouzových volání. Ta ale v té době nikdo nezachytil. Earhartová byla nezvěstná od 2. července roku 1937, úředně ji prohlásili za mrtvou až 5. ledna 1939. Co se ale opravdu stalo, to dodnes nevíme.

Japonské zajetí?

Více než osmdesát let po smutné zprávě o zmizení a údajné smrti Amelie Earhartové nalezli v Národním archivu černobílý snímek. Údajně je pořízený na Marshallových ostrovech, které byly v době největší slávy letkyně v držení Japonska. Amelia tam měla tehdy přistát. A prý je náhodou zachycena i se svým navigátorem! Ona v bílé halence snad sedí na molu zády k fotografovi. On zase stojí ve skupince vlevo. Úplně vpravo před lodí jsou k rozeznání obrysy jejich letadla. Jestli jde o skutečnost, nebo smyšlenou teorii, se zatím nedá určit. Existuje zde ale možnost, že se Earhartová s Noonanem dostali do zajetí, ve kterém zemřeli. V historických japonských dokumentech o tom však není ani slovo.


Další články v sekci