Čínský klon mimořádně úspěšného policejního psa nastupuje výcvik

Čínská policie vsadila na klonování špičkových policejních psů. Ušetří čas výcviku i peníze

21.03.2019 - Stanislav Mihulka



V Číně běží program klonovaných policejních psů. První z psích klonů, dvouměsíční fenka kunmingského vlčáka jménem Kchun-sün (Kunxun), už nastoupila výcvik. Během příštích 8 až 10 měsíců se Kchun-sün bude učit policejní práci, včetně pátrání, záchrany, stopování a hledání drog.

Kchun-sün je klonem slavné psí detektivky Chua-chuang-ma (Huahuangma) z provincie Jün-nan. Ta se postupně stala respektovaným policejním společníkem a přispěla k vyřešení celé řady závažných případů, včetně 12 vražd. Na klonování Kchun-sün se podíleli odborníci Zemědělské univerzity v Jün-nanu a biotechnologická společnost Sinogene. Podle vědců je DNA obou psů shodná z 99,9 %.

TIP: Nástup biotechnologií: Čína buduje velikou továrnu na klony

Většina policejních psů v Číně pochází z ras cizího původu. Aby policejní pes dosáhl úrovně fenky Huahuangma, je zapotřebí až 5 let výcviku, který vyjde na 75 tisíc dolarů (zhruba 1,7 milionu korun). Číňané doufají, že klonování špičkových psů jim ušetří čas potřebný k výcviku i vynaložené peníze. Hlavní výhodou psích klonů je, že disponují skvělými předpoklady pro policejní práci.

Klonovaní psi se v policejních službách objevili už v roce 2005 v Jižní Koreji. Od roku 2007 zde klonovaní labradorští retrívři pracují na protidrogovém oddělení.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Sinogene Biotechnology


Další články v sekci