Chráněnci svatého Floriána: První hasičský sbor v Evropě zřídil Napoleon
Ohnivý živel představuje pro lidstvo odvěkého nepřítele, přesto se v českých zemích k vytvoření organizované ochrany proti požárům přistoupilo teprve v polovině 19. století. V té době vznikl i první dobrovolný sbor českých hasičů.
Počátek ustavování hasičských sborů na území zemí Koruny české spadá do padesátých let 19. století. První profesionální placený hasičský sbor vznikl roku 1853 v Praze. Kvůli finanční náročnosti ovšem zřizování profesionálních sborů nebylo příliš častým jevem, druhý sbor tohoto druhu vznikl teprve o jedenáct let později v Brně.
Hasiči v českých zemích
Profesionální hasiči navíc nemuseli s koněspřežnými stříkačkami do vzdálených míst dorazit včas. Bylo tedy záhodno, aby vznikaly dobrovolné hasičské spolky, a to nejen ve velkých městech. Jejich zakládání měl ulehčit spis Dobrovolný sbor hasičů čili navedení, jak se v každém venkovském městě i v každé venkovské vsi s nepatrnými výlohami zříditi dá ochrana proti ohni neb ústav k hašení a hájení při požárech.
TIP: Proti proudu času: Kde se vzala kachlová kamna? A jak vznikly první krby?
V roce 1854 vznikl první dobrovolný měšťanský hasičský sbor v Zákupech, podle jehož vzoru vznikaly další i v jiných městech, avšak žádný nebyl český. K pokusu o založení dobrovolného českého hasičského spolku došlo roku 1863 v Chrudimi, ale nezdařil se, stejně jako následující pokus ve Slaném. Úspěch přišel až o rok později. Přičiněním Karla Krohna vznikl v květnu 1864 první ryze český sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech. Jeho stanovy se pak staly předlohou pro obdobnou iniciativu v ostatních místech českých zemí.