Blonďatá módní ikona: Kdo oblékal Marilyn Monroe?
Svůdná Marilyn Monroe měla bezesporu vytříbený vkus. A také skvělé pomocníky
Marlene Dietrichová byla známá pro svůj lehce bezpohlavní, přesto oslňující styl. Netajila se svou bisexualitou. Proto jí Hollywood toleroval nejrůznější výstřednosti. Mezi ně pařilo nošení pánských obleků. To Marilyn Monroe od začátku kariéry sázela na své ženské zbraně, které neváhala zdůrazňovat pomocí módy.
Bohyně sexy stylu
Kostýmy nejen pro kameru pro ni už od roku 1950 navrhoval William Travilla, který ji oblékal poprvé pro film Asfaltová džungle. Následně spolupracoval na osmi jejích snímcích. Narodil se v březnu 1920 v Los Angeles. Po univerzitních studiích začal v roce 1941 pracovat pro hollywoodská studia. Od takzvaných „béčkových“ filmů se rychle vypracoval a už v roce 1949 získal Oscara za kostýmy k filmu Adventures of Don Juan. Od té doby měl štěstí na scénáře. Mezi jeho díla patří třeba dnes už klasické sci-fi drama Den, kdy se zastavila Země nebo snímek Elii Kazana Viva Zapata!
Pro Marilyn navrhl mimo jiné i slavné růžové šaty bez ramínek, ve kterých v komedii Páni mají raději blondýnky zpívá song Diamonds Are Girl´s Best Friends. I ještě slavnější bílé koktejlky, které v podstatě proslavily komedii Slaměný vdovec, když do nich foukl vítr z newyorského kanálu.
Stejně jako sama Monroe, i on měl v oblibě velké výstřihy, plisované látky a lehké materiály, které často budily dojem, že jejich nositelka je nahá. Jejich vztah rozhodně nebyl jen pracovní, ale i hluboce přátelský. O tom svědčí i jeden z dárků, který se zachoval. Marilyn „svému“ návrháři dala vlastní kalendář s akty s věnováním „Drahoušku Billy, prosím tě, oblékej mě navždy. Miluju tě, Marilyn.“
Švec z tajných snů
Dalším spolutvůrcem stylu Marilyn Monroe se stal obuvník Salvatore Ferragamo. Proslavila jeho lodičky s třinácticentimetrovými podpatky, díky kterým při chůzi tak svůdně vlnila boky. Zatímco barvy a druhy kůže se měnily, model zůstával stejný. Monroe tyto boty nosila pořád, nejen při natáčení. Jehlový podpatek Salvatore nechal patentovat přímo pro ni – byl napůl dřevěný a napůl kovový, pevný a současně tenký. I tento výběr o Marilyn mnohé vypovídá: milovala jednoduché věci a příliš se nestarala o měnící se módu.
Salvatore Ferragamo se narodil v roce 1898 v italském Bonitu jako jedenáctý ze čtrnácti dětí. Svůj první pár bot vyrobil v pouhých devíti letech pro svou sestru k biřmování. Po té, co se v Neapoli vyučil, si v rodičovském domě otevřel krámek.
Už v roce 1914 ale emigroval do Bostonu. Tam jeho bratr pracoval v továrně, která vyráběla kovbojské boty. Po čase se oba přestěhovali do Kalifornie, kde se Salvatore proslavil botami na míru, které oceňovaly mnohé hvězdy. Tato kariéra ho ale zas tak moc neuspokojovala. Velice ho totiž trápilo, že jeho boty jsou sice krásné pro oko, ale nohu ničí. Přihlásil se proto ke studiu anatomie na univerzitě. Postupně zjišťoval, jak dělat obutí, které vypadá božsky, a přitom je pohodlné. I to ho vedlo k jednomu z jeho „vynálezů“, kterým byly boty na klínku. V roce 1927 se vrátil do Itálie, odkud obouval nejmocnější ženy světa, třeba Evitu Peronovou.
TIP: Slavné módní salony v Praze: Kde šily největší filmové hvězdy?
V době, kdy se stal výhradním obuvníkem slavné Marilyn, napsal ve své autobiografii Švec snů: „Rozdělil jsem si ženy, které ke mně přicházejí, do tří kategorií: Popelka, Venuše a aristokratka… Venuše je obvykle velice krásná, atraktivní a rafinovaná, ale pod svým třpytivým zevnějškem je často v podstatě domácká a má ráda jednoduché věci. Protože tyto dvě vlastnosti jsou ve vzájemném rozporu, Venuše bývá často nepochopená.“ Jako by popisoval přímo Marilyn!