Australští kaloni přenášejí novou variantu smrtícího viru Hendra

Původem australský RNA virus hendra ohrožuje především koně. Lékaři ale již zaznamenali několik ojedinělých případů přenosu tohoto viru z koní na člověka

20.04.2022 - Stanislav Mihulka



Virus hendra je RNA virus ze skupiny henipavirů. Jde o další velmi smrtící virus, jehož přírodním rezervoárem jsou netopýři, konkrétně kaloni rodu Pteropus. Ti mohou hostit virus bez nejmenší újmy na zdraví a roznášet jej na velké vzdálenosti svou močí, trusem a slinami. Poprvé se objevil v roce 1994 na brisbanském předměstí Hendra, kde onemocnělo čtrnáct dostihových koní záhadnou smrtelnou chorobou. Od koní se nakazil i jejich trenér a záhy na infekci zemřel. Další nakažený měl více štěstí a nakonec se uzdravil.

Nákaza virem hendra vyvolává devastující onemocnění. U lidí se projevuje zejména krvácivou horečkou, otoky plic a v některých případech virovou meningitidou. Doposud je známo 7 nákaz u člověka, přičemž 4 nakažení lidé zemřeli. To dělá z hendry virus s velmi vysokou úmrtností.

Jak se virem nakazí koně, není jasné. Zřejmě jej vdechnou, protože původní varianta viru hendra postihovala především plíce. Lidé i zvířata podléhali těžkému virovému zápalu plic. Jejich zdravotní stav se rychle zhoršoval a smrt přicházela během několika málo dní.

Nová hendra

Australští vědci nedávno v těle uhynulého koně objevili novou variantu viru hendra, kterou nazvali „HeV genotype 2“ (HeV-g2). Alison Peelová z queenslandské Griffithovy univerzity v Nathanu a její kolegové následně detekovali tuto variantu v moči kaloňů vábivých (Pteropus alecto) a kaloňů australských (Pteropus poliocephalus).

TIP: Létající továrna na viry: Proč jsou netopýři úspěšní v boji s nebezpečnými patogeny

Objev australských vědců potvrzuje, že zdrojem infekce viru hendra HeV-g2 jsou kaloni. Zároveň došlo k rozšíření oblasti s rizikem nákazy viru hendra – o území, na němž se vyskytují kaloni australští. Jak se zdá, virus hendra může být rozšířenější, než si vědci doposud mysleli. O to důležitější bude tento virus nadále sledovat, nejen kvůli vysoké letalitě, ale také kvůli tomu, že v současné době nemáme k dispozici žádnou léčbu ani vakcínu (kromě vakcíny pro koně, která se v Austrálii používá již 10 let).


Další články v sekci