Arcivévodkyně Gisela: Proč neměla s matkou Sissi láskyplný vztah?
Zatímco nejmladší Marie Valerie se stala matčiným miláčkem, ke starší dceři Gisele si císařovna Alžběta nikdy nevybudovala silnější pouto
12. července 1856 porodila císařovna Alžběta v Laxenburgu druhou dceru, která dostala jméno Gisela. I její výchovy se proti vůli matky ujala babička Žofie – a císař ani v tomto případě ve prospěch své manželky nezasáhl.
Pravděpodobně také proto se mezi Alžbětou a její druhorozenou dcerou nikdy nevyvinul láskyplný vztah, matka se k ní a k její rodině po celý život chovala s neskrývanou chladností. Gisela nezdědila matčinu krásu a nebyla ani tak inteligentní a nadaná jako její bratr Rudolf, uměla však jako mnozí z Habsburků dobře kreslit a malovat.
Nemilovaná dcera
Doma se arcivévodkyně Gisela nezdržela dlouho. Už jako šestnáctiletá se na základě císařovnina přání provdala za bavorského prince Leopolda, který byl o 10 let starší než ona. Velká svatba, vypravená přesně v tradicích španělského dvorního ceremoniálu, se konala ve Vídni v roce 1873. Princezna se následně odstěhovala za manželem do Mnichova, kde jí František Josef I. daroval – kromě velkého věna – výstavný Palais Luitpold, jenž byl doposud majetkem habsburských císařů. Císař měl dceru rád a velmi dobré vztahy udržoval i s jejím manželem, spojovala je skutečnost, že byl stejně jako císař vášnivým lovcem a důstojníkem z povolání. Stejně tak se František Josef I. rád stýkal s jejich čtyřmi dětmi.
TIP: Anděl z Wallsee: Jaký byl život nejoblíbenější dcery císařovny Sissi?
Gisela se dožila neslavného konce monarchie, dokázala se však poměrně snadno adaptovat na nové poměry: rozpad Rakousko-Uherska, ale i pád Německého císařství a vyhlášení republiky nepřiměl ani ji, ani jejího manžela, aby se stáhli do ústraní. Velkou pozornost vzbudila jejich účast při volbách do německého národního shromáždění 19. ledna 1919, kterou oba komentovali s tím, že pouze plní svoji občanskou povinnost. Arcivévodkyně Gisela zemřela 27. července 1932 v Mnichově, kde je také pohřbena.