Archeologové po 500 letech otevřeli Ježíšův hrob v Jeruzalémě
V Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě byl po mnoha staletích poprvé odkryt kámen, na který byl položen Ježíš po snětí z kříže
Archeologický průzkum v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu, které je považováno za místo posledního spočinutí Ježíše Krista, probíhají již od letošního jara. Poprvé za posledních 500 let ale vědci mohli nyní nahlédnout i pod mramorovou desku ukrývající Ježíšův hrob.
Historikové byli dlouho přesvědčeni, že hrob v průběhu staletí zanikl. Původní kostel, který byl nad tradičním pohřebištěm Ježíše vybudován ve čtvrtém století za vlády Konstantina, dal v roce 1009 egyptský fátimovský chalífa zničit a zahladit po něm všechny stopy. Archeologové byli proto nesmírně překvapeni, že se zbytky pohřební jeskyně zachovaly. Pod první mramorovou deskou vědci objevili silnou vrstvu hlíny a další mramorový příkrov s vyrytým křížem, pocházející pravděpodobně z 12. století.
Ježíšův hrob dnes zakrývá malá stavba uprostřed kostela, které se říká edikula. Vědci z aténské univerzity teď mají unikátní příležitost nejen prostudovat původní podloží, ale také pochopit, proč se právě toto místo stalo předmětem uctívání od chvíle, kdy je za Ježíšův hrob v roce 326 označila matka římského císaře Konstantina Helena. Chrám Božího hrobu dnes spravují tři křesťanské církve – řecká pravoslavná, římsko-katolická a arménská apoštolská – a působí v něm ještě tři další: koptská, etiopská pravoslavná a syrská pravoslavná.
Vědci teď budou zevrubně zkoumat všechny shromážděné poznatky, které mají definitivně prokázat souvislost místa s Ježíšem. Kromě jiného budou také hledat stopy po nápisech. Restaurování, které má stát více než čtyři miliony dolarů, by mělo být dokončeno do jara příštího roku.