Hod kočkou: Podivná tradice z flanderského města Ypry
Dnes oblíbený obyvatel lidských domácností měl ve středověku špatnou reputaci. Kočka byla považovaná za symbol hříchu, čarodějnictví, ne-li dokonce samotného ďábla. Pod vlivem těchto představ se ve flanderském městě Ypry v dnešní Belgii vyvinul pozoruhodný zvyk shazovat kočky z věže na náměstí.
Zprávy o nemilosrdném nakládání s chlupatými tvory pocházejí už z prvního tisíciletí našeho letopočtu a byly rozšířené zřejmě po celé Evropě. Přestože existují doklady, že kočky v movitějších rodinách fungovaly už tehdy jako domácí mazlíčci, zároveň se ustálil zvyk je v určených dnech likvidovat, například pálit v ohni či topit. Odstraněním určitého množství koček se měli lidé osvobodit od zlých duchů a sil (viz Hra na kočku a myš). Dělo se to především během druhého týdne postního období, tedy v čase před Velikonocemi.
Konkrétně k Yprám se pak váže rozhodnutí flanderského hraběte Balduina II. z roku 962, aby byly kočky shozeny z místní věže. Z toho se později vyvinula tradice vrhat každý rok o druhé neděli postní z věže městské tržnice dvě až tři kočky. Ty díky své mrštnosti pád mnohdy s větším či menším zraněním přežily. Lidé na prostranství dole se je pak schválně snažili chytat. Tak to alespoň popisují svědkové v pozdějším období. Zvyk se totiž v Yprách udržel až hluboko do novověku, konec mu odzvonil až počátkem 19. století, kdy se takové počínání začalo považovat za nevhodné.
Návrat k tradici
Neobvyklou renesanci tradice zažila o 125 let později. V roce 1938 se občané znovu shromáždili u budovy městské tržnice, aby odtud svrhli kočky – ovšem tentokrát plyšové! Modernizované pojetí si získalo velkou oblibu a koná se v Yprách do dnešních dnů. Od roku 1955 lze hovořit o pravém kočičím festivalu, v nizozemštině Kattenstoet.
Zhruba třicetitisícové město nechvalně proslulé nejhoršími bojišti první světové války se tím úspěšně vymanilo ze stínu, které mu přichystaly dějiny, a vybudovalo si renomé, díky němuž ho zná celá Belgie. Jednou za tři roky o druhé květnové neděli se zde pořádá známý kočičí festival spojený s kostýmovanými průvody centrem, který vždy láká množství místních i turistů. Plyšové kočky se z věže stále házejí a zábavou dětí i dospělých je snažit se je dole pochytat. Ještě připomeňme, že kočičí festival se v Yprách konal právě letos o víkendu 11. a 12. května. Ten příští, v pořadí již 47. se uskuteční od 9. května 2027.
Hra na kočku a myš
Středověká asociace kočky s ďáblem vycházela ze skutečnosti, že šelma loví ostatní tvory – myši či malé ptáčky – mnohdy jen pro zábavu. Pohrává si s nimi jako ďábel s lidskou duší. Další přitěžující okolností pro zvíře byla také jeho nezkrotitelnost. Zatímco psa lze ochočit, aby poslouchal, kočka si dělá, co chce.