Jaká je podstata gravitačních vln?

V klasické fyzice popisují gravitaci Newtonovy zákony, v obecné teorii relativity jde o projev zakřivení časoprostoru. S Einsteinovou teorií souvisí i tzv. gravitační vlny. Jaká je jejich podstata a umíme je odhalovat?

19.10.2024 - Michal Švanda



Gravitační vlny jsou vlastně zakřivením prostoročasu, které se šíří rychlostí světla a vzniká při asymetrickém zrychlení hmoty. V roce 1916 je v rámci své teorie obecné relativity předpověděl Albert Einstein a lze si je představit jako změny zakřivení prostoročasu, prostupující v podobě vln celým vesmírem. Odhalit je dokážeme pomocí citlivých interferometrů, které s vysokou časovou kadencí velice přesně měří vzdálenosti mezi zrcadly interferometru. Procházející gravitační vlny uvedené délky mění, což je dovoluje detekovat.

Popsaným způsobem pracují známé detektory LIGO či VIRGO, a stejně bude fungovat i LISA v kosmickém prostoru – pouze bude disponovat delšími rameny. Gravitační vlny otevřely doplňkové pozorovací okno do vesmíru k tradičním teleskopům, jež detekují elektromagnetické záření, a umožnily nám přímo pozorovat kataklyzmické události jako srážky černých děr nebo neutronových hvězd.


Další články v sekci