Beznosí, nešikové a muži vánice: Pět nejpodivnějších spolků historie

Kdo hledá, najde – a potřebujete-li záminku k založení společenského klubu, vystačíte si třeba i s deformacemi těla, neschopností, láskou k parukám či se statusem člověka, který přežil nejhorší sněhovou bouři

06.08.2017 - Vilém Koubek



Klub pro obě levé

Kde: Velká Británie
Založeno: 1976

Britský „klub ne zrovna úžasných“ – tedy Not Terribly Good Club – založil v roce 1976 novinář Stephen Pile, přičemž zájemci o členství museli splňovat jedinou podmínku: být neschopní. Na srazech se posléze setkávali s podobnými tragédy a mohli se navzájem dělit o zážitky. Když pak Pile o několik let později napsal dílko The Incomplete Book of Failures (tj. „nekompletní knihu selhání“), stavějící na příbězích o neschopnosti, vložil do každého výtisku přihlášku do klubu. K vlastnímu překvapení následně obdržel dvacet tisíc žádostí o přijetí, což byl na poměry spolku až moc velký úspěch, který popíral jeho „neschopnou“ podstatu – a tak byl klub rozpuštěn. 

Těžké váhy

Kde: USA
Založeno: 19. a 20. století

Zatímco dnes považujeme obezitu za civilizační chorobu a snažíme se s ní usilovně bojovat, v 19. a 20. století představovala výsadu pro zakládání klubů nejen v Americe, nýbrž i ve Francii, Británii či Srbsku. Konkrétně v USA musel každý člen takového spolku vážit alespoň 90 kg a zaplatit příspěvek ve výši jednoho dolaru. Zájemce byl však přijat, až když se naučil tajné heslo a pozdrav. Tlouštíci se scházeli dvakrát do roka – a vždy okolo stolů, jež se prohýbaly pod obrovským množstvím jídla: Nejmenovaný šéf newyorského klubu údajně v roce 1884 během sešlosti přibral rovnou čtyři kila. 

Uctívači umělých skalpů

Kde: Skotsko
Založeno: 1775

Parukáři vyrostli z neshod, které zasáhly skotský klub Beggar’s Benison, jehož příslušníci se rádi oddávali nevázaným sexuálním radovánkám, alkoholu a obžerství. Mezi majetkem kontroverzního spolku vynikala mimo jiné paruka, která byla údajně vyrobena z pubického ochlupení manželky Karla II. Stuarta. Když se pak zmínění muži znesvářili, rozhodli se svůj klub zrušit a kuriózní předmět věnovat spolku milovníků paruk. Ti dar s nadšením přijali, a dokonce jej uctívali jako relikvii: Každý člen musel údajně náhražku účesu políbit a přispívat k její údržbě ochlupením vlastní ženy. Paruka přitom měla i svého sluhu! 

S následky choroby

Kde: Anglie
Založeno: 1874

Mezi příznaky syfilidy patří různé vyrážky a vředy, nemoc však také narušuje obličejové chrupavky a může vést až ke zborcení nosu. Dnes se „kosmetický“ nedostatek řeší plastickou operací, ovšem v 19. století se lidé dočkali maximálně šikovného zásahu skalpelem. Jistý pan Crampton údajně v ulicích Londýna potkával spoustu znetvořených jedinců a 18. února 1874 se je rozhodl pozvat na společný oběd. Nesmírně úspěšná akce nakonec vyústila v založení klubu beznosých, který se následně scházel každý měsíc po dobu jednoho roku. Poté však zakladatel zemřel – a s ním zaniklo i netradiční společenství.  

Muži vánice

Kde: USA
Založeno: 1929

V roce 1888 zasáhla oblast mezi Washingtonem a Maine nejhorší sněhová bouře v dějinách USA: Z hustých mraků se vysypalo víc než 140 cm sněhu a následný chaos si vyžádal na 400 lidských životů. Někteří newyorští občané se však odmítli smířit s myšlenkou, že by se na zničující událost zapomnělo, a založili klub Blizzard Men of ’88 neboli „muži vánice z roku ’88“. Jeho členové se pak každý rok scházeli, aby si vyprávěli příběhy o sněhovém neštěstí, a udržovali tak vzpomínku živou. Jejich zápal ovšem postupně uvadal, a když v roce 1969 zemřel tehdejší šéf spolku, na zvolení jeho nástupce už nedošlo. 

Témata


Další články v sekci