Zpoždění NASA: Přistání na Měsíci v roce 2024 zřejmě nebude možné
Programu Artemis reálně hrozí zpoždění. Potřebné skafandry budou zřejmě hotové nejdříve v dubnu 2025
Celý svět se připravuje na to, že americká NASA spustí program Artemis a v roce 2024, tedy po více než půlstoletí, přistane s první pilotovanou misí na Měsíci. Nedávno zveřejněná zpráva generálního inspektora NASA ale znamená pro tyto naděje studenou sprchu. Problém je s vývojem nezbytných skafandrů, který nabral značné zpoždění. Obleky pro astronauty budou zřejmě k dispozici nejdříve v dubnu 2025.
Vývoj skafandrů je pro NASA očividně velmi komplikovanou záležitostí. Obleky pro program Artemis jsou ve vývoji již 14 let. Byly sice s velkou pompou představeny veřejnosti těsně před pandemií v roce 2019, ale ještě nebyly ani zdaleka hotové. Což platí dodnes. Jedním z problémů, který vývojáři musejí řešit, je, že tyto kosmické obleky musí fungovat na oběžné dráze Země i Měsíce, na povrchu Měsíce a nejspíš i na Marsu. Musí tedy být dost univerzální. Další věc je, že nové skafandry budou muset projít mnoha testy.
Skafandry mají rok a půl zpoždění
Podle uvedené zprávy je vývoj skafandru zpožděný asi o 20 měsíců. Z části je na vině pandemie covid-19, za zbytek jsou zodpovědné problémy s financováním a technické obtíže, které je nutné průběžně řešit. Podle odhadů by celý vývoj skafandru pro misi Artemis měl přijít na zhruba 620 milionů dolarů (asi 13,5 miliardy Kč), z čehož byly zatím utraceny asi dvě třetiny.
TIP: NASA se vrátí na Měsíc. Co tam ale astronauté budou dělat?
Zpožděný vývoj skafandru je zásadní příčinou, která zřejmě znemožní návrat na Lunu v roce 2024. Problémy jsou ale i s přípravou nosné rakety SLS (Space Launch System), kosmické lodi Orion a také s dohady kolem lunárního modulu. Na druhou stranu, lety na Měsíc nikdy nebyly snadné a s podobnými těžkostmi se muselo počítat. Snad to zpoždění nebude příliš velké.