Změna trendu: Růst počtu obyvatel Země se má zastavit v polovině století

Nový model vývoje světové populace naznačuje, že růst počtu lidí se v příštích desetiletích zastaví a nedosáhne dříve očekávaných 11 miliard.

03.04.2023 - Stanislav Mihulka



Celá desetiletí odborníci upozorňují na růst světové populace. V roce 2019 například OSN zveřejnila zprávu, podle které by na počátku 22. století mělo na Zemi žít asi 11 miliard lidí, tedy zhruba o třetinu více než dnes. Takové předpovědi pochopitelně vzbuzovaly obavy. Velké množství lidí spotřebuje velké množství jídla, vody a řady dalších zdrojů.

Nejnovější předpovědi vývoje počtu lidí na Zemi jsou ale jiné – podle nedávno zveřejněné studie bude počet lidí, který dnes dosahuje 7,96 miliardy, narůstat už jen velmi pozvolna a jen relativně krátkou dobu. V posledních letech se přitom podobných předpovědí objevilo více a zdá se, že jde o výraznou změnu trendu ve vnímání budoucnosti.

Zlom v polovině století

Z nejnovější předpovědi vyplývá, že počet lidí na Zemi by se měl zvyšovat do roku 2050, kdy světová populace dosáhne přibližně 8,6 miliard lidí. Pokud nedojde k neočekávaným událostem, měl by po tomto datu počet lidí na světě začít klesat a v roce 2100 by mělo světová populace čítat něco přes 6 miliard lidí.

Srovnání pěti populačních modelů (OSN, Wittgenstein, Lancet a optimistického a pesimistického vývoje dle Earth4All). (zdroj: Earth4All)

Podle odborníků je to dobrá a zároveň i špatná zpráva. Klesající počet lidí sníží tlak, který naše civilizace vyvíjí na zdroje a životní prostředí. Některé dnešní problémy se tak stanou méně palčivými, i když je jasné, že počet lidí není tím největším problémem dnešní doby. Méně dobrou zprávou má být pokračující stárnutí populace, které ještě více zatíží sociální systémy jednotlivých zemí.

TIP: Temné proroctví Římského klubu: Konec světa prý nastane již v roce 2040

Studie navazuje na dřívější práci Římského klubu z roku 1972, která varovala svět před hrozící „populační explozí“. Současný model počítá se dvěma scénáři – pokud nedojde k žádné změně současného chování, do roku 2050 by mělo na světě žít zhruba 9 miliard lidí s očekávaným poklesem na 7,3 miliardy v roce 2100. Druhý, optimističtější scénář – ve kterém vlády investují více peněz do vzdělání a ekologickým projektů, má podle vědců vést ke zmíněnému vývoji 8,5 miliard lidí v polovině století a 6 miliardám do roku 2100.

 


Další články v sekci