Život za tekutým sklem: Díla Achillease Sdoukose bourají zažité hranice
V jediném kousku skla lze údajně spatřit zrcadlo, tekoucí řeku nebo slzy. Díla uměleckého skláře Achillease Sdoukose bourají zažité hranice. Mladý Slovák prý dokáže ze skla vytvořit cokoliv
Sklo je jeho život – ví, jak se taví, syčí či vzpíná. Pro Achillease Sdoukose nejde jen o hladkou průzračnou hmotu: Každý nový paprsek světla totiž může poodhalit něco nového. Se sklem umělec pracuje každý den, a stále ho nepřestává překvapovat. Pořád je v něm co objevovat. „Sklo mi dává pohled dovnitř, což jiné materiály nedovolují,“ vysvětluje. K designu se dostal na střední škole, kde zpracovávali dřevěné interiérové prvky. Na univerzitě pak vystudoval sklářské výtvarnictví.
Umění v krvi
Jeho maminka, známá malířka Ingrid Zámečníková, jej vedla k „výtvarnu“ odmala. Už v dětství se tak pohyboval v prostředí umělců a výstav. S matkou v současnosti sdílejí jeden ateliér, občas pořádají i společné výstavy a vzájemně se inspirují. Z jeho obrazů vystupuje extravagance i obrovská pokora. Jeho díla lze najít po celé Evropě, v Americe, ale také v Dubaji.
Mladý sklář již vyzkoušel spoustu materiálů jako keramiku, dřevo či kov a nejrůznější grafické techniky. Jakmile však začal pracovat se sklem, už u něj zůstal. Při výrobě svých děl jej Achilleas taví při teplotě až 850 °C. Sklo je pak tekuté, takže se může formovat téměř do jakéhokoliv tvaru.
Řecké kořeny
Ve své tvorbě se mladý Slovák snaží propojit vysokou užitkovost a designérskou originalitu. Nejvíc výrobků zahrnuje mytologickou tematiku, která Achillease fascinuje odjakživa – a díky svým kořenům je s řeckou mytologií neodmyslitelně spjatý. Ze skla dokáže vytvořit téměř cokoliv, od hodin přes zrcadlo, mísu až po umyvadlo. Jeho díla přesto nikdy neomrzí: V každou denní dobu na ně totiž světlo dopadá jinak, a proto každý kousek představuje unikát. Sklo navíc nestárne a vždy se na něj může naskytnout zbrusu nový pohled.
Kromě užitkových výrobků se Achilleas věnuje také výrobě ocenění, z nichž asi nejvíc proslulo Krištáľové krídlo. Od roku 1997 se na Slovensku uděluje osobnostem, které ve svém oboru – ať už jde o literaturu, medicínu, či sport – dosáhly mimořádného úspěchu. Sdoukos však vytvořil i ceny pro Slovenskú poštu, Bratislavské módné dni, ale rovněž pro různé sportovní hry. Mezi zájemce o skleněný design slovenského umělce pak patří šejkové, sběratelé, kteří přesně vědí, co chtějí koupit, a obecně lidé se smyslem pro estetiku, toužící mít doma krásné věci.