Žihadla na lihu: Sršně východní dokážou bez problémů konzumovat až 80% etanol
Zatímco pro většinu živočišných druhů představuje etanol jed, sršně východní ho dokážou konzumovat zcela bez následků.
Studie vedená Sofií Bouchebti z Ben-Gurionovy univerzity v Izraeli zkoumala, jak dobře jsou sršně a vosy schopny tolerovat alkohol. Na rozdíl od většiny živočichů, u kterých se projevují známky opilosti nebo toxicity už při konzumaci alkoholu o koncentraci vyšší než 4 %, sršně východní (Vespa orientalis) dokážou konzumovat až 80% etanol bez známek poškození.
Studie, publikovaná v odborném časopisu PNAS, ukázala, že sršně zpracovávají alkohol až o 300 % rychleji než včely. Zatímco včely pod vlivem vysokých koncentrací alkoholu umírají do 24 hodin, na délku života sršní nemají ani takto vysoké koncentrace alkoholu prakticky žádný vliv.
Výzkum týmu Sofie Bouchebti ukázal, že sršně disponují vícenásobnou kopií genu zodpovědného za enzym rozkládající alkohol, což je adaptace, která může souviset s jejich symbiózou s kvasinkami přítomnými v jejich střevě. Tato symbióza pomáhá sršňům tolerovat alkohol, vznikající při kvašení cukrů z ovoce, kterým se živí.
„V etanolu je spousta energie a je to skvělé metabolické palivo,“ vysvětluje zoolog Eran Levin, který se na studii také podílel. Problém pro lidi a jiné živočišné druhy tkví v jeho neblahých účincích na mozek a další orgány. Navzdory těmto schopnostem však podle vědců sršně nedávají přednost alkoholu před cukrem, což může naznačovat, že jim méně chutná.
Vědci plánují další studie zaměřené na genovou expresi související s konzumací alkoholu. Cílem je lepší porozumění této zvláštní metabolické odolnosti a jejímu vývoji mezi různými druhy. V budoucnu se proto hodlají zaměřit i na jiné živočichy, kteří se živí fermentujícím ovocem, jako jsou někteří brouci nebo třeba netopýři.