Zeptej se vědce: Kdy lidské tělo spaluje sacharidy a kdy přepíná na tuky?
Lidský organismus může coby zdroj energie využívat sacharidy, jak je tomu při běžné stravě, anebo tuky – jako u keto diety. Kdy se však ze spalování sacharidů na tuky „přepne“?
I když existují tkáně, jež coby primární energetický zdroj využívají sacharidy – třeba mozek nebo červené krvinky – většina energie, kterou spálí naše tělo jako celek, pochází ve skutečnosti z tuku. Zmíněné „přepnutí“ se vztahuje hlavně na intenzivní svalovou práci. A poměr, v jakém sval uplatňuje coby zdroj energie cukr, nebo tuk, je ovlivněn dostupností kyslíku ve tkáních.
Sportovci to dobře znají: Dokud dokážeme u cvičení mluvit a příliš se nezadýcháme (nedochází nám tedy kyslík), nacházíme se v aerobní zóně a spalujeme tuky. V uvedeném stavu také setrváváme po většinu dne. Jakmile se však začneme zadýchávat a cvičení se stane náročnějším, postupně se přesouváme do zóny anaerobní. Tehdy nestíháme zásobovat metabolismus kyslíkem, a začínáme preferenčně spalovat sacharidy, tj. hlavně svalový glykogen. Spalování sacharidů tudíž přichází na řadu, až když čelíme fyzické zátěži, kterou nezvládneme „udýchat“. Z cukrů totiž dokážeme získat energii i v situaci, kdy máme nedostatek kyslíku – což u tuků není možné.
Za Zeptej se vědce odpovídá RNDr. Adam Obr, Ph.D., Ústav hematologie a krevní transfuze
„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na facebook.com/zeptej.se.vedce.