Zbrojovky zabrané nacisty: Pekelná fabrika Buna-Werke und Leuna-Werke

Firmy koncernu IG Farben vyráběly během 2. světové války syntetický kaučuk, syntetický benzín ale i nechvalně známý Cyklon B

23.03.2017 - Michal Sklenář



Třetí říše musela vést válku bez přístupu k mnoha strategickým surovinám, které nahradila vlastními vynálezy. K takovým výrobkům patřil syntetický kaučuk zvaný Buna, produkovaný ze styrenu a butadienu, či syntetický benzin Leuna získaný z uhlí.

Vyráběl je konglomerát šesti německých firem IG Farben (Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie: Zájmová společnost průmyslu barev). Neštítil se účasti na holocaustu, protože zneužíval pracovní sílu vězňů Osvětimi.

  • NÁZEV: Buna-Werke und Leuna Werke (Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG)
  • VZNIK: 1936 (Buna-Werke), 1925 (Leuna Werke), 1925 (IG Farben)
  • ZAMĚŘENÍ: chemický průmysl
  • HLAVNÍ SÍDLO: Frankfurt nad Mohanem
  • DOBA PŮSOBENÍ: 1925–1945
  • NÁSTUPCE: Agfa, BASF, Bayer

Vyráběl dokonce Zyklon B – tento kyanidový jed produkovala firma Degesch (Deutsche Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung: Německá společnost pro potírání škůdců), kterou IG Farben ovládala 42% akciovým podílem. Ke stavbě obřích továren na výrobu syntetického kaučuku i benzinu si dceřiné společnosti IG Farben Buna-Werke a Leuna Werke vyhlédly polskou Osvětim. Na odlehlém místě tu fungoval obří komplex koncentračních a pracovních táborů, především Osvětim III Monowice, který poskytoval neomezené množství dělníků.

TIP: Cyklon B z Kolína: Smrtící jed se vyráběl i v Československu

Výstavba továrny skončila na podzim 1942, první syntetický benzin vyrobili zdejší vězni ve fabrice na počátku roku 1944 – jeho další produkce dosahovala zhruba 38 000 l denně. Manažeři IG Farben úzce spolupracovali i s takřka všemocnou organizací SS, která inkasovala za jednoho vězně 6 marek denně. Produkce pohonných hmot definitivně skončila počátkem roku 1945, kdy se k Osvětimi přiblížila Rudá armáda.

Seriál: Zbrojovky zabrané Německem

V následujícím seriálu se seznámíme s několika zbrojovkami, které za druhé světové války musely fungovat pro blaho německého zbrojního průmyslu - a to jak toho německého, tak kupříkladu toho protektorátního.


Další články v sekci