Zastaralá vojenská technika během druhé světové války (2): Tank Renault FT
Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit
Francouzský lehký tank Renault FT (často nesprávně označovaný jako FT-17), který se na bojišti poprvé objevil na jaře 1918, je mnohdy považován za první moderní obrněnec. Vůbec poprvé totiž přišel s výzbrojí umístěnou v plně otočné věži a motorem v zadní části korby – tento standard tankoví konstruktéři následují dodnes.
Nesmrtelná plechovka
Se svou maximální rychlostí 7,5 km/h v terénu, dojezdem jen 65 km a výzbrojí nepostačující ani proti mnoha lehkým meziválečným tankům ale Renault FT po konci Velké války velmi rychle zastaral. Francouzská armáda ale tanky FT udržovala ve službě i během 20. a 30. let, přičemž se zrodilo několik nápadů, jak staré stroje modernizovat, všechny projekty však selhaly.
I po příchodu novějších designů pak nedostatek financí zabránil kompletnímu nahrazení starých tanků, ještě v předvečer bitvy o Francii v létě 1940 se proto v prvoliniové službě nacházelo nejméně 500 Renaultů FT obou hlavních verzí (kulometné a kanonové).
Proti panzerům bez šance
Tanky z první světové války nemohly konkurovat moderním německým obrněncům, většina strojů proto během bojů ve Francii sloužila v zázemí. Po pádu země galského kohouta pak zbývající vozidla ukořistili Němci, kteří je zařadili do služby pod označením PzKpfw 17R/18R 730(f) a využívali je až do ztráty Francie pro bezpečnostní a protipartyzánské úkoly.
TIP: Samohybné dělo FT AC: Na podvozku legendárního tanku Renault FT-17
Vichistická Francie tyto stroje nasadila proti moderním spojeneckým obrněncům během anglo-americké invaze do severní Afriky a v srpnu 1944 Němci hrstku strojů poslali k potlačení povstání v Paříži. Renaulty FT se podílely i na obraně Indočíny před Japonci a některé koloniální jednotky mimo hlavní oblasti bojů používaly FT až do samého závěru války. Kromě Francie renaulty sloužily i v Polsku, Belgii, Jugoslávii nebo Finsku.