Zapomenuté delikatesy jižní Moravy: Je libo slaninovou marmeládu?

Zapomenuté delikatesy, jako jsou svatojánské ořechy, slanináda nebo smrkové želé, můžete ochutnat na jižní Moravě. Tři kamarádi se rozhodli oprášit recepty babiček a hledají je ve starých kuchařkách




Všechno začalo rozhodnutím založit společnost zaměřenou na prodej moravských vín. K těm pak chtěli majitelé nabízet i dobré jídlo, proto sáhli po receptech, podle nichž připravují dávno zapomenuté lahůdky. Tak vznikla Chuť Moravy: Mezi první „obnovenou“ pochoutku patřily svatojánské ořechy a hned dosáhly úspěchu včetně několika ocenění – například dvou zlatých hvězd v anglické soutěži Great Taste Awards, která je obdobou michelinských hvězd pro delikatesy.

Nezralý úspěch 

Svatojánské ořechy se sbírají v magický čas kolem svátku Jana Křtitele. Zelené, ještě nezralé „vlašáky“ se nechají zhnědnout až zčernat, načež se konzervují naložením do sladkého nálevu. Nakrájené na tenké plátky se pak jedí buď nasladko jako ozdoba dortů, nebo naslano společně s paštikou, kdy nejvíc vynikne jejich chuť. Vyrábí se z nich i svatojánský krém, jehož důležitou součást představuje čokoláda.

K hamburgerům či grilovanému masu se, jak známo, skvěle hodí slanina. Výrobci chuťovek však tuto lahůdku ještě povýšili a stvořili slaninádu – slaninovou marmeládu: Ke slanině se přidá cibule, ocet, česnek, káva a koření a vznikne božský pokrm. Není proto divu, že se letos stal vítězem Regionální potraviny Jihomoravského kraje

Diplomová práce snů

Chmelíček je zase delikatesa z mladých výhonků chmele, sbíraných hned na jaře, jež se naloží do sladkokyselého, jemně kořeněného nálevu. Jedná se o ideálního společníka pro moravské uzené nebo klobásky, a dokonce se stal předmětem diplomové práce: Věnovala se testování chutí různých variant chmelíčku, přesněji řečeno tomu, jak jeho výslednou podobu ovlivní například odrůda chmele, doba sběru či receptura. 

TIP: Odhalená tajemství vídeňské kuchyně: Kde se vzal štrúdl nebo Mozartovy koule?

Nové využití v podobě jedinečné chuťovky získávají v podání jihomoravských výrobců i nezralé mandle, vlastnoručně trhané v hustopečských mandloňových sadech. Stejně jako většina lahůdek z Chutě Moravy se nakládají do sladkokyselého nálevu, ve kterém se rozvine jejich ovocná chuť. Z nedozrálých meruněk se pro změnu vaří lehce pikantní čatní. 


Další články v sekci