Záhady astrochemie: Jak měřit magnetická pole ve vesmíru pomocí metanolu?

Molekuly metanolu jsou jako malé mikrovlnné lasery ve vesmírném prostoru. Můžeme je využít ke studiu magnetických polí

01.02.2018 - Stanislav Mihulka



Jednoduchý alkohol metanol je populární nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Vědci už před dlouhou dobou navrhli, že by bylo možné využít molekuly metanolu k měření magnetických polí v hlubokém vesmíru. Metanol je ve vesmíru běžný, například v mračnech, která obklopují mnoho nově zrozených hvězd.

Molekuly metanolu za vhodných podmínek fungují jako přirozené astrofyzikální masery, čili mikrovlnné lasery. Jejich záření je silné a molekuly ho vyzařují na velmi specifických frekvencích. Zároveň víme, že na tyto metanolové masery působí okolní magnetická pole. Kdybychom věděli jak, mohli bychom pomocí těchto maserů magnetická pole měřit.

Metanol a magnetická pole

Boy Lankhaar z Chalmersovy techniky ve švédském Göteborgu a jeho spolupracovníci tuto letitou hádanku astrofyziky podle svých slov dokázal vyřešit. Nebylo to ale nic lehkého. Molekula metanolu je sice jednoduchá, ale vědci museli propočítat její parametry ve velkém detailu. Z jejich výsledků vyplývá, jak se chovají metanolové masery v magnetickém poli.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Výsledky práce Lankhaarova týmu otevírají nové možnosti pro výzkum a pochopení magnetických polí ve vesmíru. Pro astronomy to znamená například nový směr pro řešení jiné letité záhady, vzniku masivních hvězd ve vesmíru, jíž zatím příliš nerozumíme.

  • Zdroj textu

    Chalmers University of Technology, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií

    Wolfgang Steffen/Boy Lankhaar et al. (molekuly: Wikimedia Commons/Ben Mills)


Další články v sekci