Za jak dlouho si uděláme názor na nového člověka?

Šanci udělat první dojem máme jen jednou. Navíc ani na ten první pokus nemáme moc času...




O tom, zda nově poznaný protějšek zařadíme do kategorie „chytrý, milý, extravagantní, úspěšný či důvěryhodný“, nebo právě naopak, se rozhodujeme během velice krátké doby – řádově několika minut, či dokonce sekund. 

Bleskový názor z podvědomí

Psychologové tento fenomén označují jako „thin slicing“ neboli „krájení na tenké plátky“. Zmíněný termín vyjadřuje naši schopnost nacházet vzory již v „tenkých plátcích“, tedy činit velmi rychlé závěry o stavu, vlastnostech či charakteristikách lidí pouze s minimálním množstvím informací. Podle popsané teorie vznikají úsudky maximálně do pěti minut po prvním kontaktu. Přesto často bývají stejné, nebo i přesnější než názory učiněné po mnohem delší úvaze.

TIP: Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Odpověď hledali vědci z Cambridge

Společný rys bleskových závěrů tkví i v tom, že je dotyčný obvykle nedokáže racionálně vysvětlit. Vědci se domnívají, že za tím stojí nonverbální mikroprvky jako úsměv, oční kontakt, otevřené ruce či postoj těla, které si neuvědomujeme. Zřejmě jde tedy o mimoslovní dekódování jedince, jež se navíc odehrává automaticky a podvědomě. Nejčastěji čteme z tváří, přičemž některé psychologické testy ukázaly, že podle obličeje si dokážeme na protějšek udělat první názor už po desetině sekundy.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci