Z peruánské džungle se vynořil doposud neznámý virus
Dvacetiletý pacient si v roce 2019 přinesl z džungle v centrálním Peru nepříjemnou horečnatou infekci, ze které se vyklubal nový typ phleboviru. Objev je připomínkou toho, že kolem nás neustále vznikají nové viry
Na konci července 2019 se v nemocnici ve městě Chanchamayo v centrálním Peru objevil na první pohled nemocný dvacetiletý muž. Lékařkou pomoc vyhledal kvůli řadě příznaků, včetně vysoké horečky, zimnice, ztuhlosti kloubů, bolesti svalů a hlavy, ospalosti, intenzivní citlivosti na světlo a bolesti očí.
Takové symptomy odpovídají celé řadě nepříjemných tropických chorob, které se v dané oblasti vyskytují, mimo jiné malárii nebo horečce dengue. Když ale lékaři udělali zmíněnému pacientovi krevní testy, ukázalo se, že jde o něco mnohem zvláštnějšího. Pacienta nakazil doposud neznámý virus ze skupiny phlebovirů.
Klíšťata, komáři a moskyti
Phleboviry jsou RNA viry, které obvykle přenášejí krevsající členovci. Řada z nich vyvolává u lidí onemocnění, která mohou připomínat horečnaté stavy typické pro chřipku až po fatální krvácivé horečky.
Asi nejznámějším onemocněním vyvolávaným phleboviry je horečka údolí Rift. Toto onemocnění postihující nejen domácí zvířata, ale i člověka, je endemické v subsaharské Africe a na Arabském poloostrově. Nedávná ohniska na ostrově Mayotte (Francie) a některé séropozitivní případy v Turecku, Tunisku a Libyi ovšem upozornily na potenciál šíření do sousedních zemí. Příznaky a průběh horečky údolí Rift se pohybují od mírných až po velmi závažné s až padesátiprocentní úmrtností.
Nový virus z pralesa
Gilda Troncosová z Medicínské výzkumné jednotky amerického námořnictva v Limě analyzovala genom nově objeveného viru. Ukázalo se, že jde již nějakou dobu známý phlebovirus Echarate (ECHV), který genetickou rekombinací (procesu kdy si podobné viry ve stejném hostiteli vyměňují genetický materiál), do sebe začlenil geny z dalšího, zřejmě doposud neznámého phleboviru. Výsledky výzkumu týmu Gildy Troncosové publikoval odborný časopis Emerging Infectious Diseases.
Vědci dospěli k závěru, že tento nový typ phleboviru, který je doposud známý jen od jediného pacienta, již zřejmě koluje v džungli centrálního Peru. Zatím ale není jasné, jak běžně se vyskytuje, ani jací živočichové se podílejí na jeho životním cyklu.
TIP: Geneticky upravení komáři likvidují infekci viru horečky dengue
Objev nového typu phleboviru ukazuje, že v přírodě kolem nás neustále vznikají nové a nové viry, které představují potenciální hrozbu, s níž musíme počítat. Od letošního října v pražském Státním veterinárním ústavu funguje pro horečku údolí Rift referenční laboratoř, jejímž cílem je zvýšení dohledu nad touto nemocí.