Výzkum meteoritických rojů by mohl přispět k včasnému varování lidstva
Monitoring meteoritických rojů spojených s dlouhoperiodickými kometami vědcům umožňuje předpovídat chování těchto potenciálně nebezpečných vesmírných poutníků do budoucna.
Komety jsou fascinující sněhové koule z vodního ledu, prachu a plynu, které obíhají kolem Slunce. Jsou předmětem zájmu mnoha vědců z celého světa, ať už kvůli akademickým zájmům nebo kvůli pocitu možného ohrožení. Obzvláště zajímavé jsou dlouhoperiodické komety, které obíhají Slunce na velmi dlouhých dráhách. Vzhledem k jich trajektoriím zůstávají často skryty v hloubi Sluneční soustavy, mnohdy až do doby, než se přiblíží ke Slunci a prozradí se zvýšenou aktivitou.
Odborníci se obávají, že by některá z takových komet mohla být na kolizním kurzu se Zemí. Šance je to naštěstí sice nesmírně malá, ale nikoliv nulová a případné následky takové srážky by byly apokalyptické.
Ochrana před kometami
Tým astronomů, který vedla Samantha Hemmelgarnová z Univerzity severní Arizony, přichází s technikou, která na základě údajů z meteorických rojů umožňuje vyhledávat komety a vyhodnocovat, zda pro nás na Zemi nepředstavují hrozbu.
Vědci prozkoumali 17 meteorických rojů, které jsou spojeny s dlouhoperiodickými kometami, a vypočítali, kde by se mateřská kometa měla ve vesmíru nacházet. Meteoritické roje představují materiál, který pochází z komety a pohybuje se po její oběžné dráze. Na základě dráhy těchto rojů pak následně vyhodnotili, zda konkrétní dlouhoperiodická kometa představuje nebo může představovat hrozbu během svých budoucích oběhů.
Testování počítačových modelů potvrdilo, že dovedou se slušnou přesností předpovědět budoucí pozice těchto komet, včetně směru a rychlosti jejich pohybu. Výsledky výzkumu by měly přispět ke zvýšení šance na včasné varování před nebezpečným tělesem, což by nám poskytlo určitou dobu k případné reakci.
„Tento výzkum nám může pomoci s obranou Země,“ líčí Hemmelgarnová, „protože nabízí model, s jehož pomocí můžeme hledat potenciálně nebezpečné dlouhoperiodické komety.“