Vyřešení záhady? Bylo účelem Stonehenge politicky sjednotit obyvatele Británie?

Známý britský archeolog přichází s novým vysvětlením původního smyslu Stonehenge. Slavný monument mohl představovat snahu ochránit identitu neolitické Británie v období rostoucího přistěhovalectví z Evropy. 

31.12.2024 - Stanislav Mihulka



Slavný komplex menhirů a kamenných kruhů Stonehenge, který se nachází v jižní části Anglie, je starý zhruba 5 100 let, i když jeho nejmladší části vznikaly až v době kolem roku 1600 před naším letopočtem. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek z přelomu neolitu a doby bronzové. Přesný účel Stonehenge je ale stále zahalen tajemstvím. 

Podle části odborníků jde o dávný chrám zasvěcený Slunci a lidé se zde shromažďovali, aby slavili slunovrat. Podle jiných je Stonehenge zasvěcené mrtvým a poutníci z blízka i z dáli sem přicházeli pořádat velkolepé pohřební hostiny. Nelze vyloučit, že aspoň z části mají pravdu oba tábory. 

Známý britský archeolog Mike Parker Pearson z University College London nyní přichází s dalším možným vysvětlením účelu tajemné stavby. Podle Pearsona byl komplex Stonehenge součástí snah o sjednocení neolitické Británie v době, kdy ostrovní země čelila zvýšené imigraci z Evropy. Archeolog přitom vychází z nedávných objevů, podle nichž některé kameny použité při stavbě Stonehenge pocházejí z velké dálky.

Kameny z velké dálky

Už nějakou dobu vědci vědí, že část balvanů tvořících Stonehenge pochází z lomu vzdáleného asi 15 kilometrů severně od Stonehenge. Jiné z kopců Preseli Hills ve Walesu vzdálených asi 225 kilometrů. Nedávno ale také vyšlo najevo, že šestitunový Oltářní kámen z centrální části Stonehenge pochází ze severního Skotska. Dávní lidé museli s tímto kamenem urazit vzdálenost asi 700 kilometrů.

Skutečnost, že prakticky všechny kameny ve Stonehenge pocházejí z větší nebo i ze značné dálky, dělá z tohoto komplexu unikátní stavbu mezi více než 900 kamennými kruhy celé Británie,líčí Pearson. „Naznačuje to, že tento komplex mohl mít kromě jiného i politickou funkci. Mohl být monumentem jednoty lidí Británie.

Má-li Pearson pravdu, muselo lidem v Británii té doby na politické jednotě hodně záležet. Ostatní prehistorické stavby tohoto typu v Británii nebo v Evropě totiž tvoří balvany dopravené z průměrné vzdálenosti okolo sedmi kilometrů. Stonehenge je v tomto ohledu opravdu výjimečný. Pokud ale bylo cílem tehdejších lidí zajistit jednotu a identitu Británie, jejich úsilí selhalo. Nově příchozí lidé totiž nakonec nahradili původní neolitické obyvatele Británie.


Další články v sekci