Výjimečný objev z egyptské Damietty přinesl starověký poklad

Archeologové měli neobvyklé štěstí, když v egyptské nekropoli Tel el-Deir odkryli větší počet nevykradených starověkých hrobů.

09.08.2024 - Stanislav Mihulka



Od konce starověku uplynula velmi dlouhá doba. V dnešním Egyptě se přesto stále nalézá mnoho pozůstatků dávných časů. Archeologové s nimi mají spoustu práce. Jednu věc ovšem nacházejí velice vzácně – poklady s cennostmi, tedy zlato, stříbro, drahokamy a umělecká díla. Takové předměty se zpravidla ukládaly do hrobů, ty ale ještě ve starověku bývaly vykrádány a pro dnešní archeology zbyly jen tretky. V egyptském přístavu Damiettě na břehu Středozemního moře ale měli vědci velké štěstí. Podařilo se jim zde objevit hroby s neporušenými poklady.

Poklady z nekropole

V nekropoli Tel el-Deir vědci objevili desítky hrobů s cennostmi, které do nich byly uloženy před více než 2 500 lety. V hrobech badatelé nalezli keramické nádoby, pohřební amulety a skaraby určené k ochraně zemřelých v zásvětí, sošky vešebtů, které měly pomáhat zemřelým, bronzové mince a náboženské symboly ze zlatých plíšků. Jde o propracované artefakty, které svědčí o zručnosti tehdejších řemeslníků.

Jedním ze zcela výjimečných zdejších nálezů je keramický džbán s 38 bronzovými mincemi. Mince totiž pocházejí z doby vlády Ptolemaiovců, kteří v Egyptě panovali mezi lety 305 až 30 před naším letopočtem. Podle archeologů jde o důkaz, že Damietta byla velmi dlouhou dobu významným přístavem a centrem obchodu v této části světa.

Vykopávky na lokalitě Tel el-Deir v Damiettě probíhají již řadu let. Archeologové zde odkrývají pohřební komplex, který sloužil k ukládání zemřelých během vlády 26. dynastie, v letech 665 až 525 před naším letopočtem. Nekropole je pro vědce velmi zajímavá i tím, že zde byli na jednom místě pohřbíváni chudí lidé společně s relativně zámožnými, takže zdejší nálezy představují poměrně pestrý obraz tehdejší egyptské společnosti.


Další články v sekci