Hrob v staroegyptském Achetatonu ukrýval zlatý prsten boha zábavy
Vědci v egyptské archeologické lokalitě El Amarna objevili hrob se zlatými šperky. Komu prsteny a náhrdelník původně patřili, ale archeologové zatím netuší.
Když se faraon 18. dynastie Amenhotep IV. přejmenoval na Achnatona a pokusil se založit nový kult boha Slunce Atona, založil v rámci svých reformních snah na pravém břehu Nilu nové sídelní město Achetaton, zhruba na půl cesty mezi Káhirou a Luxorem. Reforma se Achnatonovi moc nepovedla a brzy po jeho smrti se vše vrátilo do starých kolejí. Město Achetaton bylo opuštěno a dnes je toto místo známé jako archeologické naleziště El Amarna.
Archeologové v El Amarně nedávno odkryli hrob, starý přinejmenším 3 300 let. To zhruba odpovídá době, kdy byl založen a osídlen Achetaton. V hrobě byly nalezeny šperky, mezi nimiž jsou i tři zlaté prsteny a zlatý náhrdelník.
Oblíbený domácí bůžek
Mezi objevenými šperky vyniká prsten, na němž je vyrytý obraz staroegyptského bůžka Besa. Ten bývá zobrazován jako trpaslík se zvířecími, obvykle lvími rysy. Ve starém Egyptě šlo o ochránce domácnosti, rodiny a dětí, který odháněl zlo. Býval ale také považována za boha pohody, hudby, tance, zábavy, dobré nálady a možná i erotiky.
Vlevo zlatý prsten s podobiznou boha zábavy Besa, uprostřed zlatý náhrdelník a vpravo zlatý prsten se hieroglyfickým nápisem „Sat I Plant Tawi“. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, CC0)
Nález prstenu s vyobrazením Besa je o to zajímavější, že jeho kult nikdy nebyl oficiálním. Nikdy neměl vlastní chrámy ani kněze, mezi lidmi byl ale velmi populární. Vystupoval v roli takřka univerzálního božského pomocníka a ochránce, k němuž se bylo možné obracet při řešení mnoha různých problémů.
TIP: Hrobky na Kypru ukrývaly zlatý přívěšek ve tvaru lotosu
Na dalším nalezeném prstenu je hieroglyfický nápis „Sat I Plant Tawi“, což značí „Paní Země“. Na místě badatelé objevili i zlatý náhrdelník. Komu šperky patřily a kdo měl být onou „tajemnou paní“, ale archologové zatím netuší. Vykopávky v El Amarně jsou stále v plném proudu a je pravděpodobné, že se časem dozvíme další podrobnosti o těchto zajímavých nálezech.