Vůní proti depresím: Má aromaterapie opravdu nějaké léčivé účinky?
Jak se na populární aromaterapii dívají vědci a lékaři? Skutečně pomáhá, nebo jde jen o šarlatánství?
Aromaterapie, tedy součást alternativní medicíny používající k léčbě nejrůznější vůně, skutečně může velmi příznivě působit na naši duševní a potažmo i tělesnou stránku. Ukazují to aktuální vědecké studie, podle nichž určité vůně mohou pomáhat jako doplňková léčba a někdy dokonce i léky nahradit.
Podle výzkumů odborníků z německých univerzit v Bochumu a Düsseldorfu mohou přírodní aromatické látky zcela zastoupit určitá antidepresiva, anestetika nebo uklidňující barbituráty. Konkrétně tyto účinky zjistili u květiny jménem Gardénie jasmínovitá (komerčně nazývané Vertacetal). Ta má stejný molekulární mechanismus působení a stejně silné účinky jako běžně předepisovaná léčiva na zklidnění, zmírnění úzkosti a podporu spánku.
TIP: Může tělesný pach vypovídat o povaze člověka?
Také další studie ukazují, že nás vnímání pachů ovlivňuje víc, než jsme schopni si uvědomit. Jak je to možné? Uvolněné aroma neboli odorant se zachytí na lidské čichové sliznici, kde se setká s čichovými receptory. Vjemy jsou přenášeny do mozku, který v reakci na různé pachy spustí kaskádu reakcí. Inhalace aromatických látek tedy přímo ovlivňuje funkce centrálního nervového systému. Záleží samozřejmě na individualitě každého, ale existují obecně osvědčené květinové vůně či rostlinné silice, které se, např. v čínské medicíně s úspěchem používají celá staletí. Jen pro zajímavost – člověk dokáže odlišit až 10 000 různých pachů.