Volba pozadí pro videohovory je důležitější, než by se mohlo zdát
Účastníci videohovorů se prý při prvotním kontaktu navzájem nevědomky hodnotí podle pozadí, jaké pro přenos zvolí
Videohovory se během pandemie staly běžnou součástí profesního i soukromého života řady z nás. Počátkem roku 2021 dokonce zpravodajský server BBC popsal zajímavý fenomén: Zákazníci společnosti Bookbarn International, která zajišťuje knihovny pro filmová natáčení, si začali ve velkém půjčovat knihy nikoliv ke čtení, nýbrž aby vylepšili své improvizované domácí kanceláře. Při online komunikaci pak kolega na druhé straně obrazovky neviděl nepořádek v obýváku, nýbrž úhledný příbytek sečtělého intelektuála.
Úsměv a květiny
Nedávný výzkum anglických psychologů potvrzuje, že snaha nebyla marná. Vědci ukázali 167 dospělým dobrovolníkům obrazovku s veselou či smutnou mužskou nebo ženskou tváří na šesti různých pozadích: Jednalo se o klasickou domácnost, rozostřenou domácnost, knihovnu, pokojové rostliny, prázdnou zeď a náhodný obrázek – například mrože na ledové kře. Dohromady účastníci zhlédli 72 různých kombinací a vždy měli za úkol subjektivně zhodnotit, jak důvěryhodná se jim zdá tvář mluvčího.
Ukázalo se, že zdánlivě banální detaily hrají překvapivě důležitou roli. Nejnižší skóre obdržely osoby na pozadí domácnosti či náhodného snímku, zatímco nejvyšší si shodně vysloužily pokojové rostliny a knihovna. Šťastně se tvářící osoby zanechaly nepříliš překvapivě lepší dojem než jejich neutrální nebo smutné protějšky, což podle badatelů podporuje domněnku, že úsměv značí mimo jiné sebevědomí a úspěch. Co se týká kompetentnosti, body výrazně ubíralo rozmazané či neobvyklé pozadí. Zároveň šlo o jedinou kategorii, v níž muži získali vyšší hodnocení než ženy.