Vetřelci v Evropě: Ve Francii se šíří veliké dravé ploštěnky
Dobrovolní vědci přispěli k odhalení klonů invazních ploštěnek zaplavujících Francii
Ve Francii se už od přelomu tisíciletí objevují zprávy o velikých červech s plochou hlavou, kteří se plazí ve sklenících, v zahradách i ve volné přírodě. Odborníci si doposud nebyli jistí, o jaký živočišný druh přesně jde.
S pomocí občanských vědců, kteří se zabývají výzkumem ve svém volném čase, se nyní francouzským badatelům konečně podařilo spolehlivě identifikovat několik druhů velikých dravých ploštěnek, které se šíří Evropou, pravděpodobně díky transportu rostlin.
TIP: Celá světová populace invazního raka mramorového je jeden klon
Je mezi nimi i ploštěnka skleníková (Bipalium kewense), která zřejmě pochází z jihovýchodní Asie. Poprvé ale byla objevená pro vědu roku 1878 v Londýně a dnes žije jako invazní druh na mnoha místech v teplejších oblastech planety. Dorůstá délky snad až 40 centimetrů. Jde o nelítostného lovce žížal, které ochromuje obávaným nervovým jedem tetrodotoxinem, známým například u ryb fugu. Ve Francii tuto obří ploštěnku objevili již na řadě míst u jižního pobřeží, ale také v Paříži a v dalších částech země. Všechny objevené ploštěnky jsou geneticky shodné, takže se nepochybně množí klonálně.