Vesmírný dalekohled TESS objevil svou první bludnou planetu

Gravitační mikročočkování odhalilo existenci bludné terestrické planety, která se potuluje vesmírem přibližně 10 světelných let za hranicí Sluneční soustavy.

01.05.2024 - Stanislav Mihulka



Vesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) pracuje ve vesmíru od roku 2018. Jeho hlavním úkolem je pátrání po tranzitujících exoplanetách, tedy takových, které na své oběžné dráze přecházejí z našeho pohledu přes kotouč své mateřské hvězdy. Během své doposud šestileté služby dokázal teleskop odhalit již více než 7 100 kandidátských objektů, přičemž ve 440 případech jde o potvrzené exoplanety. Kromě tranzitujících exoplanet už má TESS na svém kontě i vzácnější úlovky.

Tým amerických astronomů, který vedla Michelle Kunimotová z Massachusettského technologického institutu, dosáhl překvapivého objevu, když v datech teleskopu TESS objevil jeho první bludnou planetu. Objev je o to překvapivější, že se nejedná o tranzitující planetu, ale o objekt zachycený díky gravitačnímu mikročočkování, kdy gravitace procházející bludné planety mírně zkresluje obraz vzdálené hvězdy. Podrobnosti o objevu bludné planety vědci zveřejnili v doposud nerecenzované studii v časopisu arXiv.

Tuláci Mléčné dráhy

V posledních letech se objevuje stále více studií, které naznačují, že bludných planet by mohlo být v Mléčné dráze značné množství. Možná dokonce více než planet v planetárních systémech. Vědci předpokládají, že bludné planety terestrického typu jsou spíše „utečenci“ z planetárních systémů, zatímco bludní plynní obři mohou často vznikat přímo zhroucením molekulárního mračna, aniž by kdy poznali mateřskou hvězdu.

Pátrání po bludných planetách je ale nesmírně obtížné. Vzhledem k ohromující rozloze vesmírného prostoru jsou nepatrné a navíc téměř nezáří. Pro astronomy je to jako hledat mikroskopickou jehlu v hodně velké kupě sena. Pro konvenční pozorování jsou prakticky neviditelné a nejlepší možnost jak tyto objekty objevit, představuje právě gravitační mikročočkování.

V tomto konkrétním případě Kunimotová s kolegy zachytili gravitační čočkování obrazu hvězdy TIC-107150013, která je od nás vzdálená asi 10,4 světelných let. Parametry této události nejlépe odpovídají terestrické bludné planetě, která se pohybuje vesmírem relativně blízko Sluneční soustavě.


Další články v sekci