Vesmírný dalekohled Euclid objevil sedm potulných planet
Cílem mise Euclid je především výzkum temné hmoty a temné energie. Jak se ale ukazuje, kromě toho stíhá i další pozoruhodné objevy.
Vesmírný teleskop Euclid vyrazil do vesmíru loni v létě. Jeho hlavním cílem je měření rudého posuvu vzdálených galaxií a výzkum temné hmoty a temné energie. Jak se ale ukazuje, kromě toho stíhá i další věci. Evropská kosmická agentura ESA nedávno zveřejnila první várku vědeckých výsledků mise Euclid. Kromě jiného zahrnuje i objev sedmi potulných planet, jejichž počet se v poslední době utěšeně rozrůstá. Ve všech případech jde o masivní plynné obry, nejméně čtyřikrát hmotnější než náš Jupiter.
Potulné planety v Orionu
Španělský astronom Eduardo Martin z Astrofyzikálního institutu Kanárských ostrovů a jeho spolupracovníci tyto planetární tuláky objevili v oblasti Mlhoviny v Orionu, slavné emisní mlhoviny, která je od nás vzdálená přibližně 1 500 světelných let. Současně také potvrdili existenci desítek dalších nedávno objevených potulných planet.
Jak ale upozorňuje Martin, podle všeho jde jen o pověstnou špičku obrovského ledovce. Pátrání po toulavých planetách je velice obtížné. Oproti hvězdám jsou malé a hlavně prakticky vůbec nezáří ani neodráží světlo. V tomto případě vědcům a teleskopu Euclid pomohlo, že dotyčné potulné planety jsou nejspíš velmi mladé a poněkud teplejší.
Někteří odborníci odhadují, že na každou hvězdu Mléčné dráhy připadá kolem 20 potulných planet. Pokud ty tato hypotéza platila, Mléčnou dráhu by brázdily biliony potulných planet, nenápadně se pohybující temným vesmírným prostorem. Některé z nich by mohly být dokonce obyvatelné, což by podstatně zvyšovalo počet slibných planet pro případný průzkum nebo dokonce osídlení.