Vesmírná observatoř SDO pozorovala aktivní oblast na Slunci se spoustou erupcí
Sluneční erupce jsou nesmírně energetické, divoké, ale zároveň krásné
Americká vesmírná solární observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) pečlivě pozoruje Slunce. Nedávno poslala krásné záběry aktivní oblasti na povrchu naší hvězdy, s řadou malých slunečních erupcí.
Sonda pořídila tyto snímky v oblasti nejtvrdšího ultrafialového záření před pár dny, 23. až 25. května (2018). Na záběrech jsou velmi pěkně patrné magnetické siločáry erupcí o délce mnohokrát přesahující velikost naší planety, podél kterých putují elektricky nabité částice.
Erupce o síle miliard megatun TNT
Sluneční nebo obecně hvězdné erupce jsou vlastně exploze ve sluneční atmosféře, jejichž energie odpovídá miliardám megatun TNT. Dochází k nim při náhlém uvolnění energie magnetického pole v blízkosti povrchu hvězdy. Sluneční erupce vytvářejí záření podél celého elektromagnetického spektra, od nejdelších rádiových vln až po nejkratší vlny záření gama.
TIP: Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce
Naše Slunce umí odpálit pořádné erupce. Kdyby nějaká z těch skutečně velkých a intenzivních zasáhla Zemi, mohla by napáchat nedozírné škody, především na satelitech a na rozvodech elektrické energie. Červení trpaslíci, jako je například nejbližší hvězda Proxima b, ale dovedou vystřelit ještě mnohem extrémnější erupce, než jaké zatím známe u Slunce. Doufejme jen, že taková zdrženlivost našemu Slunci vydrží i do budoucna.