Vesmírná mise u vás doma: 15 vynálezů NASA, které používáme každý den
Mnoho lidí považuje lety do vesmíru – přes všechny velké úspěchy 20. i 21. století – za zbytečně vyhozené peníze. Ve skutečnosti však technologie používané v kosmu často najdou uplatnění i v našich domovech a usnadňují nám každodenní život. Zde jsou některé z nich
Ačkoliv NASA není tvůrcem samotné technologie LED, právě ona dokázala, že červené LED diody lze s úspěchem využít při pěstování rostlin, ale i při léčbě lidí. Přístroje WARP 10 a WARP 75 pomáhají proti bolestem svalů a kloubů, proti artritidě, podporují místní cirkulaci krve a v budoucnu by měly bojovat i se symptomy roztroušené sklerózy, s komplikacemi při cukrovce nebo s Parkinsonovou chorobou.
Hasičské obleky
Také ochranné obleky amerických hasičů zahrnují řadu inovací, které původně vyvinula NASA. Patří mezi ě například lehké ohnivzdorné materiály či dýchací přístroj z hliníkového kompozitu, jenž se používá též pro pláště raket. Pro hasiče je důležitá i komunikace a rovněž zde přispěla vesmírná agentura technologií pro výrobu levných a odolných vysílaček.
Odolné pneumatiky
Společnost Goodyear Tire and Rubber Company vyvinula pro NASA vláknitý materiál pětkrát pevnější než ocel, který byl využit pro kryty padáků, jež měly sondám Viking umožnit měkké přistání na povrchu Marsu. Vlastnosti látky přiměly firmu hledat pro ni i další využití, a tak vznikl nový druh pneumatik, které mají zhruba o 16 tisíc ujetých kilometrů delší průměrnou životnost než tradiční „gumy“.
Chemické senzory
NASA vyvinula senzory citlivé na pH a vlhkost, které varují před hrozící korozí dříve, než dojde k poškození kovu. Využívají optický kabel, jenž je po celé délce citlivý na chemikálie a při kontaktu s nimi změní barvu. O technologii projevilo zájem například americké ministerstvo obrany, ale také automobilové a letecké společnosti.
Ohnivzdorné matriály
Tepelný štít kosmické lodi Apollo byl pokryt materiálem, který odváděl teplo a zabraňoval tak přehřátí plavidla. Světlo světa poté spatřily ohnivzdorné nátěry a pěny, jež se při vystavení ohni rozpínají a vytvářejí jakousi ochrannou vrstvu. Budovy vybavené podobnou ochranou dokážou plamenům odolávat delší dobu a poskytují lidem dost času uniknout dřív, než dojde k případnému kolapsu stavby
Paměťová pěna
Původně vznikla pro letouny NASA, aby tlumila nárazy při přistání, ale dnes nachází široké spektrum využití také v našich domovech. Paměťová pěna rovnoměrně rozkládá působící tlak, a i když ji stlačíte na desetinu objemu, vrátí se do výchozího tvaru. Dnes ji najdeme v matracích, polštářích, automobilech, motocyklech, letadlech, ochranných sportovních pomůckách, ale například i v koňských sedlech nebo nábytku.
Bezpečnostní drážky
Bezpečnostní drážky měly původně snižovat riziko havárie letadla na ranveji. Tato zdánlivě banální technika vyvinutá v NASA Langley Research Center totiž umožňuje odvádět vodu a tím pádem zmenšuje brzdnou dráhu strojů a zabraňuje smykům. Dnes ji můžete najít na některých přechodech pro chodce, na dálnicích nebo okolo plaveckých bazénů.
Kojenecká výživa
Firma Martek Biosciences Corporation vyrábí aditiva pro celou řadu produktů dětské výživy, které se prodávají na trhu v USA i mnoha dalších zemích. Tyto přísady obsahují polynenasycené mastné kyseliny (označované zkratkami DHA a ARA), jež bychom našli i v lidském mateřském mléku. Vědci se domnívají, že zmíněné látky napomáhají vývoji zraku a mentálních schopností dítěte. Vyrábějí se z mikrořas, s nimiž NASA původně experimentovala jako s možnou formou potravy pro astronauty.
Satelitní záchranný systém
Těsně před půlnocí jednoho zářijového dne roku 2010 se začal na moři více než deset kilometrů od amerického pobřeží potápět malý rybářský člun. Jeho dvoučlenná posádka však stihla aktivovat zařízení, které od té chvíle vysílalo nouzový signál s přesnou polohou plavidla. O pár minut později tak pobřežní stráž poslala na místo vrtulník, a ačkoliv loďka už klesla pod hladinu a panovala naprostá tma, podařilo se oba trosečníky zachránit. Jedná se přitom jen o jeden z mnoha příkladů, kdy družicový systém Cospas-Sarsat – na jehož vývoji se podílela i NASA – zachránil lidské životy.
Plast, který se nepoškrábe
Brýle se už dnes často nevyrábějí ze skla, nýbrž z plastu: je totiž levnější, lépe absorbuje ultrafialové záření a jen tak se nerozbije. Jenže má jednu vadu – snadno se poškrábe. Podobný problém řešila i NASA u průzorů na helmách skafandrů, a vyvinula proto speciální povlak, který chrání před poškrábáním. Komerční sektor tuto technologii brzy převzal a světlo světa spatřily odolné brýle.
Uchovávání potravin
V rámci příprav letu na Měsíc prováděla NASA rozsáhlý výzkum na téma „jídlo ve vesmíru“ a přišla s technikou tzv. vakuového vymrazování. Hotové jídlo se rychle zmrazí a poté se pomalu ohřeje ve vakuové komoře, přičemž se odstraní vzniklé krystalky ledu. Na konci uvedeného procesu mají potraviny stále svou nutriční hodnotu, ale jsou o 80 % lehčí. Zmíněnou metodu mohou využít například vojáci nebo cestovatelé.
Přípravky proti zamrzání
Všichni víme, že sníh a led mohou pěkně zkomplikovat dopravu. NASA Ames Research Center proto vyvinulo speciální tekutinu, která dokáže zabránit tvorbě ledu a sněhu například na železničních tratích, stejně jako rozpustit už zamrzlý a zasněžený povrch. Podobné přípravky sice existovaly i dříve, ale byly vysoce toxické, kdežto vynález americké agentury je k životnímu prostředí šetrný.
Zařízení ovládaná přes internet
Software zvaný Embedded Web Technology vyvinula NASA původně pro astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici, aby mohli své experimenty řídit odkudkoliv pomocí laptopu. Ovšem systémů, které umožňují kontrolovat zařízení na dálku přes internet, dnes již existuje celá řada. Chcete přijít domů z práce a mít nachystanou teplou večeři? Stačí dát pokyn dálkově řízené troubě a ta už všechno zařídí. Stejně tak můžete například ovládat vytápění, klimatizaci či jakékoliv jiné zařízení vybavené potřebnou technologií.
Lepší software a mapy
NASA také spolupracuje s firmami jako Google nebo InterSense na vývoji počítačového softwaru. Jedná se například o zobrazování a předpovídání počasí v reálném čase, 3D mapy Měsíce a Marsu ve vysokém rozlišení nebo o systém sledování aktuální polohy Mezinárodní vesmírné stanice. Americká agentura vyvíjí rovněž nová rozhraní mezi člověkem a počítačem, technologie pro distribuované výpočty, na nichž se podílí velké množství počítačů současně, a nové způsoby, jak nakládat se stále většími objemy dat. Podporuje i vývoj medicínských aplikací, nejrůznějších počítačových simulací a pracuje též na virtuální realitě.
Účinnější solární panely
Solární panely dnes můžete vidět na střechách domů stále častěji: jejich cena totiž rok od roku klesá, zatímco účinnost se postupně zvyšuje. NASA využívá sluneční energii řadu let prakticky všude, kde je to možné – na Mezinárodní vesmírné stanici, na marsovských roverech i na družicích. Agentura rovněž sponzorovala činnost osmadvacetičlenného sdružení firem, vládních skupin, univerzit a dalších organizací, jejímž výsledkem se staly vysoce výkonné a levné monokrystalické silikonové solární články.