Vědci zjistili, proč dnes mladé dívky tak často trpí depresemi

Podle odborníků jsme právě uprostřed krize duševního zdraví teenagerů. A v epicentru této krize jsou dívky

21.01.2020 - Stanislav Mihulka



Ve Spojených státech i jinde ve světě v posledních letech dramaticky narůstá počet dívek se závažnými depresemi a sebevražednými sklony. Stejně tak vzrůstá počet dívek ve věku mezi 10 a 14 lety, které trpí sebepoškozováním. Odborníci mají již delší dobu podezření, že s nárůstem psychických obtíží mezi teenagery souvisí intenzivní používání chytrých telefonů.

Dnešní teenageři náležejí k takzvané generaci iGen (též generaci Z) a jsou první, kdo stráví celé dospívání ve společnosti chytrých telefonů. Zároveň je jasné, že chytré telefony používají jak chlapci, tak i dívky. Tak proč dívky čelí psychickým problémům častěji?

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Američtí badatelé analyzovali tři průzkumy, které zahrnovaly více než 200 tisíc teenagerů ze Spojených států a Velké Británie, a jsou přesvědčeni, že už znají odpověď.

Klíčovou roli podle nich hraje fakt, že chlapci s chytrým telefonem tráví více času hraním her, zatímco dívky se věnují spíše komunikaci a sociálním médiím. Sociální média přitom mohou být zdrojem značného stresu, který tím pádem zasahuje dívky více než chlapce. Zároveň je prý rovněž možné, že sociální média jako taková působí na dívky více než na chlapce.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci